Dr Piątkowski: Konstytucja Biznesu zatrzyma odpływ kapitału z Polski

Konstytucja Biznesu pozwoli ściągnąć jeszcze więcej zewnętrznych inwestycji do Polski i zatrzyma odpływ kapitału z Polski ocenił ekonomista dr Grzegorz Piątkowski. Przepisy ułatwiające prowadzenie działalność gospodarczej w styczniu uchwalił Sejm. Obecnie pracują nad nim senatorowie. Dziś Konstytucją Biznesu zajmie się senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Dr Grzegorz Piątkowski mówi, że na skutek przyjaznych przepisów dla przedsiębiorców, skorzystają nie tylko firmy, ale i budżet państwa.

Konstytucja Biznesu na pewno zatrzyma odpływ kapitału z Polski, bo kapitał zwykle decyduje w taki sposób – gdzie opłaca się inwestować. Duży kapitał czasem ma narodowość – to trzeba powiedzieć – ale pomimo tego w znacznej mierze ten kapitał inwestuje w państwach, gdzie stworzy mu się warunki. Jeśli chodzi o wysokie technologie, to ściągnięcie kapitału zewnętrznego – ale i zakładów motoryzacyjnych, jak np. zakładów Mercedesa – skutkuje podniesieniem stopy życiowej obywateli, bo taki jest ostateczny cel każdego rządu i każdego państwa, tj. zapewnienie dobrobytu i bezpieczeństwa swoim obywatelom – wskazuje dr Piątkowski.

Konstytucja Biznesu to pakiet 5 ustaw, które wprowadzają szereg ułatwień dla małych i średnich rodzimych firm. Jednym z wiodących projektów jest Prawo przedsiębiorców. Ustawa zakłada m.in. ulgę na start dla początkujących oraz wprowadza zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy.

Konstytucje Biznesu ogłosił jeszcze jako wicepremier i minister finansów – obecny premier Mateusz Morawiecki.

RIRM

drukuj