Dr G. Piątkowski: Zeznania Pawła Grasia jasno pokazują, że rząd PO widział same przeszkody; stwierdził, że nie da się uszczelnić VAT-u

Przede wszystkim zeznania Pawła Grasia jasno pokazują, że rząd Platformy Obywatelskiej widział same przeszkody, stwierdził, że nie da się uszczelnić VAT-u, trzeba podnosić podatki. To się okazało później nieprawdą, bo VAT dało się uszczelnić – powiedział dr Grzegorz Piątkowski, politolog, w rozmowie z TV Trwam.

Najbliższy współpracownik b. premiera a obecnie szefa RE Donalda Tuska był przesłuchiwany wczoraj przed sejmową komisją śledczą ds. VAT.

– Przede wszystkim zeznania Pawła Grasia jasno pokazują, że rząd Platformy Obywatelskiej widział same przeszkody, stwierdził, że nie da się uszczelnić VAT-u, trzeba podnosić podatki. To się okazało później nieprawdą, bo VAT dało się uszczelnić i tam, gdzie Paweł Graś widział problemy, tam rząd Zjednoczonej Prawicy widział rozwiązania, które w rzeczywistości zostały zaimplementowane. Trzeba pamiętać, że Paweł Graś jest jednym z najbliższych współpracowników Donalda Tuska i trudno od niego oczekiwać niepolitycznego i obiektywnego spojrzenia – stwierdził dr Grzegorz Piątkowski.

Wizja świata Pawła Grasia jest ściśle związana z całą linią polityczną Platformy Obywatelskiej – podkreślił rozmówca TV Trwam.

– Widzimy, że rząd PO-PSL nie miał pełnej kontroli nad tym, co się w państwie dzieje. Jeśli Paweł Graś o wielu rzeczach nie wiedział i zasłaniał się tym, że to nie leżało w jego kompetencjach, to trzeba zadać pytanie: jeśli jeden z najbliższych współpracowników Donalda Tuska o tym rzeczach nie wiedział, to właściwie co było w czyjej kompetencji za czasów rządu PO-PSL? – mówił politolog.

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT została powołana w lipcu ubiegłego roku. Przed komisją zeznawali już m.in. ministrowie i wiceministrowie zasiadający w rządzie PO-PSL.

Posłowie zamierzają przesłuchać także b. premiera Donalda Tuska. Szacuje się, że w latach 2007-2015 Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń VAT stracił ok. 250 mld zł.

RIRM

drukuj