„Debata Smoleńska” na UKSW

Już jutro na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się konferencja naukowa „Debata Smoleńska”. Spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie Doktorantów dla Rzeczpospolitej będzie miało charakter apolityczny. Debata ma na celu przedstawienie wyników badań rządowej komisji i parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy.

Konferencja podzielona jest na trzy części. Pierwsza to przygotowanie do wizyty w Katyniu, druga to katastrofa. Natomiast trzecia część dotyczy uwarunkowań prawnych badania katastrofy. Podczas każdej z części będą wyznaczone panele dyskusyjne koordynowane przez profesorów – powiedziała Agata Popkowska ze Stowarzyszenia Doktorantów dla Rzeczpospolitej.

Zaproszenie na debatę przyjęli już eksperci i naukowcy z parlamentarnego zespołu. O udziale w debacie sceptycznie wypowiadali się dotąd członkowie komisji Jerzego Millera.

Liczę że eksperci Donalda Tuska odważą się bronić swoich tez; jeżeli nie przyjdą na debatę smoleńską będzie to świadczyło, że nie są ich pewni – powiedział poseł Antoni Macierewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu.

Będzie to dyskusja merytoryczna, transparentna, publiczna ale nie uwarunkowana charakterem wiecowym. Debata ta jest tym czego Polska teraz bardzo potrzebuje. Liczę na to, że eksperci premiera będą mieli odwagę stanąć naprzeciwko prof. Nowaczyka oraz prof. Biniendy merytorycznie przygotowani do tej debaty – zaznaczył poseł Antoni Macierewicz.

Podczas debaty prof. Wiesław Binieda ma przedstawić wizualizacje pokazujące to w jaki sposób zachowałby się  samolot gdyby uderzył w ziemię zgodnie z wersją raportu MAK i Komisji Jerzego Millera – mówi poseł Antoni Macierewicz.

Są nowe analizy dotyczące trajektorii pionowej, trajektorii lotu a przede wszystkim zachowania się silników. Dane które uzyskaliśmy wskazują, że pierwsze odłamki kadłuba dotknęły właśnie silnika. I to silniki zaczęły się rozpadać mniej więcej pół sekundy przed miejscem, gdzie stała słynna brzoza – akcentował Antoni Macierewicz.

Mamy bardzo wiele pytań i wątpliwości i chcielibyśmy uzyskać wyjaśnienia do raportu Jerzego Millera – powiedział prof. Kazimierz Nowaczyk. Ekspert zespołu parlamentarnego zwrócił się z apelem do dziennikarzy o pomoc w przekazaniu pytań.

Jeżeli eksperci z komisji Millera się nie zjawią, a mam nadzieję że nie dojdzie do takiej sytuacji mamy prośbę do dziennikarzy; Dziennikarze mają większe możliwości niż my spotkania się z członkami komisji Millera, a więc prosilibyśmy o  przekazanie naszych pytań. Oferujemy w tym momencie każdą możliwą pomoc przy formułowaniu tych pytań jak również wyjaśnieniu wszelkich niejasności. Jesteśmy gotowi wspomóc każdego dziennikarza, który będzie chciał zadać te pytania komisji Millera – powiedział prof. Kazimierz Nowaczyk.

Konferencja naukowa rozpocznie się o godz. 10.00 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przy ul. Wóycickiego 1/3, w budynku Auditorium Maximum (  Aula im. Roberta Schumana), na terenie kampusu im. Ks. prof. Ryszarda Rumianka.

Transmisja debaty odbędzie się w TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl