Uroczystości pogrzebowe chorążego Musia

Dziś odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. chorążego Remigiusza Musia – technika pokładowego Jaka 40, jednego z ważnych świadków katastrofy smoleńskiej.

Msza Św. będzie sprawowana w Parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie koło Warszawy. Remigiusz Muś spocznie na cmentarzu Komunalnym Południowym w Antoninowie.

Tymczasem prokuratura badając okoliczności śmierci Chorążego bierze także pod uwagę taką wersję, że osoby trzecie nie brały bezpośrednio udziału w tej śmierci ale mogły zostać do tego nakłonione.

Zeznania chorążego Musia rzucały cień na działanie strony rosyjskiej. Tym bardziej, że w sposób zasadniczy różniły się  od zeznań m.in. kontrolerów lotu i zapisu czarnych skrzynek.

Poseł Bartosz Kownacki pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej powiedział, że informacje jakie przekazał Remigiusz Muś były istotne dla toczącego się śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej.

– Po pierwsze nie miałby motywu, żeby podawać tego rodzaju nieprawdziwe informacje. Po drugie nawet po powrocie do Polski, przed złożeniem zeznań, jeszcze raz przesłuchiwał zapisy czarnych skrzynek Jaka, a więc miał bardzo szeroką wiedzę. To nie było tylko wrażenie bezpośrednio w chwili katastrofy, czy w chwili przed katastrofą ale również, można powiedzieć, że niejako na spokojnie, jeżeli w ogóle można mówić, że ktoś 10. kwietnia był spokojny. On jeszcze raz odsłuchiwał, sprawdzał niejako swoją pamięć – powiedział poseł Bartosz Kownacki.

Poseł zwraca również uwagę, że mogą być osoby, którym zależało na tym, by chorąży Muś nie złożył zeznań w sądzie.

– W związku z tym te zeznania były tak istotne, że mogły być niewygodne dla części osób. Mogły być osoby, którym zależało żeby tych zeznań nigdy nie powtórzył, nie złożył ich przed sądem. Mogło też zależeć na tym, aby nigdy nie doszło do konfrontacji tej osoby z innymi świadkami, którzy np. zeznają w sposób odmienny i kiedy chorąży Muś mógłby wykazać, że ich zeznania są nieprawidłowe –  dodał poseł Bartosz Kownacki.

 

Wypowiedź posła Bartosza Kownackiego

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj