Cisna: odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary UPA

W Cisnej rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia nowej tablicy na pomniku upamiętniającym ofiary napadu Ukraińskiej Armii Powstańczej. Wydarzenie wpisuje się w inicjatywy podjęte po wejściu w życie tzw. ustawy dezubekizacyjnej.

W Święto Niepodległości w miejscowości Cisna położonej w Bieszczadach o godz. 13.00 nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy dedykowanej ofiarom ukraińskich nacjonalistów. Wcześniej będą miały miejsce otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Cisna w starej fotografii” oraz panel historyczno-informacyjny prowadzony przez IPN Rzeszów.

Celem ataku Ukraińskiej Armii Powstańczej był miejscowy posterunek samoobrony i milicji obywatelskiej, składający się głównie z mieszkańców regionu.

– Milicjanci, to byli ludzie miejscowi bez zapatrywań komunistycznych, którzy chcieli bronić tamtych terenów przed banderowcami. Forma służby w milicji, czy też straży obywatelskiej dawała możliwość posiadania broni i obrony – podkreślił w rozmowie z portalem Radia Maryja historyk Artur Brożyniak z rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Pomnik powstał w latach komunizmu, ale widoczny na nim napis: „…walczącym o utrwalenie władzy ludowej” wzbudzał kontrowersje wśród mieszkańców. Stąd też Fundacja Tylko Bieszczady wraz z Urzędem Gminy Cisna oraz ciśniańską społecznością podjęły działania zmierzające do zmiany słów na tablicy pamiątkowej. Od dziś można zobaczyć już nowy napis: „Obrońcom Cisnej i okolic przed Ukraińską Armią Powstańczą 1944-1947”.

– Stary napis powstał w minionej epoce, traktował tych milicjantów jako tzw. utrwalaczy władzy ludowej. Według nowego prawa, które zostało uchwalone przez suwerenny Parlament Polski – takie pomniki należy usuwać. Pomnik został, ale nadano nową treść na tablicę. Jest ona zgodna z faktami – ci ludzie po prostu bronili własnej miejscowości przed zbrodniczymi atakami nacjonalistów ukraińskich. Zmiana ma przywrócić znaczenie pomnika i pamięć ludności o tamtych wydarzeniach – tłumaczył Artur Brożyniak.

Historyk zaznaczył, że na sam posterunek w Cisnej były dwa napady – w grudniu 1945 r. i  w styczniu 1946 r. Jednak w sąsiednich miejscowościach również dokonywały się mordy na Polakach.

– Ludzie, którzy bronili Cisnej zdani byli na siebie samych. Z pomocą można było dotrzeć tylko z Baligrodu, a wojska stamtąd mogły przybyć nawet dopiero po kilku dniach (…). Atakujących banderowców była ponad 100. Milicjanci dość dzielnie się bronili, powstrzymali atak zaledwie 10 m od zabudować posterunku, dzięki celnemu ostrzałowi z broni maszynowej. Banderowcy nie podejmowali już kolejnego ataku, ponieważ odkryli, że wokół posterunku rozmieszczone są miny. Walki w Cisnej ustały dopiero pod koniec stycznia, wtedy był już stały garnizon wojskowy – mówił rozmówca Radia Maryja.

Cały program uroczystości w Cisnej dostępny poniżej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl