fot. PAP/Dominik Gajda

Afera Ciech: Bez aresztu dla b. wiceministra skarbu

Będzie odwołanie prokuratury od decyzji sądu o wypuszczeniu na wolność byłego wiceministra skarbu Pawła T. Były urzędnik państwowy ma postawione zarzuty w związku z prywatyzacją Ciechu. 

W poniedziałek CBA zatrzymało sześć osób w związku z prywatyzacją Ciechu. To czterej urzędnicy byłego Ministerstwa Skarbu, w tym wiceminister. Zatrzymano też dwóch pracowników spółki doradczej. Prokuratura postawiła urzędnikom zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień. Pracownicy Ministerstwa Skarbu nie przygotowali rzetelnej wyceny wartości akcji Ciechu i potwierdzili nieprawdę w dokumentach. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść nawet 110 mln zł.

Śledczy po przesłuchaniu zatrzymanych wystąpili do sądu o areszt dla dwóch osób: byłego wiceministra Pawła T. i Tomasz Z. – byłego zastępcę dyrektora Departamentu Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji. Jednak sąd odmówił, choć uznał, że istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzutów przez zatrzymanych, a czyny są zagrożone surową karą. Zdaniem sądu, prokuratora zgromadziła obszerny materiał dowodowy i dlatego nie ma potrzeby aresztu. Nie zgadza się z tym katowicka prokuratura i zapowiada złożenie zażalenia do wyższej instancji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj