Żużel. Bartosz Zmarzlik wygrywa w inauguracyjnych zawodach GP 2023 na torze w Chorwacji

Od zawodów na torze w chorwackim Gorican żużlowcy rozpoczęli zmagania w tegorocznym cyklu Grand Prix. Rywalizację wygrał trzykrotny mistrz świata, Bartosz Zmarzlik. Polak w finałowym biegu pokonał Roberta Lamberta, Fredrika Lindgrena i Jasona Doyle’a.

W tegorocznym cyklu Grand Prix Polacy będą mogli oglądać trzech biało-czerwonych: Bartosza Zmarzlika, Macieja Janowskiego oraz Patryka Dudka. Zawodnicy rozpoczęli zmagania o tytuł indywidulanego mistrza świata 2023 na torze w Gorican w Chorwacji. W ubiegłym roku bardzo dobrze na tym obiekcie poradzili sobie Zmarzlik i Janowski, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca w zawodach.

Po części zasadniczej powody do zadowolenia spośród polskich żużlowców mógł mieść jedynie Zmarzlik. Trzykrotny mistrz świata, mimo wpadki z dotknięciem taśmy w swoim drugim starcie, zdołał wejść do półfinałów, gromadząc 10 punktów. Do czołowej ósemki nieco zabrakło Patrykowi Dudkowi, który zebrał 7 punktów, ostatecznie kończąc zmagania na torze w Gorican na 11 pozycji. Słabo zaprezentował się Maciej Janowski, który wywalczył zaledwie 4 oczka i ukończył GP Chorwacji na 14 pozycji. Za zaskoczenie można uznać także odpadnięcie w pierwszej fazie zawodów Leona Madsena, wicemistrza świata 2022. Duńczyk w pięciu startach zgromadził zaledwie 4 punkty. Nieźle na tym etapie zmagań zaprezentowali się Robert Lambert czy Tai Woffinden.

W pierwszym półfinale rywalizowali: Mikkel Michelsen, Robert Lambert, Martin Vaculik oraz Jason Doyle. Losy tego biegu rozstrzygnęły się już po starcie. Doyle i Lambert szybko wysunęli się na dwa pierwsze miejsca i mogli cieszyć się z awansu do wielkiego finału.

W drugim biegu półfinałowym pod taśmą pojawili się: Bartosz Zmarzlik, Daniel Bewley, Fredrik Lindgren oraz Tai Woffinden. Reprezentant Polski nie miał kłopotów z wygraniem wyścigu, prowadząc od startu do mety. Do finału przebił się również Lindgren, który na dystansie zdołał wyprzedzić Woffindena.

W gonitwie, której stawką była końcowa wygrana w GP Chorwacji, udział wzięli: Bartosz Zmarzlik, Robert Lambert, Fredrik Lindgren oraz Jason Doyle. Ze startu najlepiej wyszedł ten ostatni, jednak Australijczyk upadł na łuku i stracił swoją pozycję. Z sytuacji skorzystał Polak, który wysunął się na prowadzenie i bez kłopotów minął metę na pierwszej pozycji, wyprzedzając Lamberta oraz Lindgrena.

Zmarzlik wygrał swoje 19 zawody cyklu GP w karierze i został rzecz jasna pierwszym liderem tegorocznego cyklu. Kolejny etap rywalizacji o IMŚ to Grand Prix Polski na Stadionie Narodowym, które odbędzie się 13 maja.