fot. XXIII Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w tenisie ziemnym

Zakończyły się V Międzynarodowe i XXIII Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w tenisie ziemnym

Zawody rozgrywane były w dniach od 4 do 6 września w Żywcu i zgromadziły 46 księży z ośmiu krajów. Mistrzostwa rozpoczęły się od uroczystej Eucharystii sprawowanej w kościele św. Floriana przez biskupa Ryana Jimeneza z Marianów Północnych, jednego z uczestników Turnieju. Po Mszy Świętej zawodnicy oraz żywczanie ubrani w regionalne stroje i trzymający flagi różnych państw przemaszerowali ulicami miasta Żywiec do ośrodka „Tenis Park Żywiec 1918”, gdzie odbywały się zawody.

Podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw został odczytany list ks. abp Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, który objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem. Wyrazy uznania dla organizatorów oraz słowa zachęty dla zawodników skierowali również obecni na uroczystości poseł Kazimierz Matuszny z PiS oraz wiceburmistrz miasta Żywiec, Janusz Juraszek. Oficjalnego otwarcia Mistrzostw dokonali organizatorzy: ks. prał. Józef Caputa oraz Wiesław Biel.

Rozgrywki trwały pełne dwa dni i charakteryzowały się sporą intensywnością. Odbyły się gry indywidualne i deblowe. Zawodnicy w singlu rywalizowali w kategorii „Open” oraz w trzech kategoriach wiekowych: +55, +60 i +70 lat. Kategorię „Open”, w której wystartowało 15 zawodników, wygrał po raz kolejny o. Daniel Waszek OFM, na co dzień posługujący we Włoszech. Drugie miejsce zdobył ks. Mirosław Lenart z archidiecezji krakowskiej. Trzecie miejsce przypadło ex aequo o. Markowi Muszyńskiemu OFM i o. Robertowi Borzyszkowskiemu CSsR.

fot. XXIII Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w tenisie ziemnym

Kategorię +55 lat, w której wystartowało 11 zawodników, wygrał ks. Kazimierz Piwowar z archidiecezji przemyskiej, drugie miejsce zajął ks. Krzysztof Jarmuła z diecezji tarnowskiej, a trzecie miejsce zajęli ex aequo ks. Norbert Nowotny z diecezji opolskiej i ks. Janusz Wyłupek z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

W kategorii +60 lat zagrało 12 księży, wśród których zwycięzcą okazał się ks. prof. dr hab. Jarosław Popławski z KUL-u. Drugie miejsce zajął ks. Brian Conor ze Stanów Zjednoczonych, a trzecie miejsce przypadło w udziale księżom z diecezji tarnowskiej: ks. Edwardowi Mikoś i ks. Andrzejowi Seidlerowi.

W najstarszej kategorii wiekowej +70 lat, w której zagrało 8 zawodników, zwyciężył ks. Henryk Pyka z archidiecezji krakowskiej, drugie miejsce zajął ks. Józef Mikołajczak z archidiecezji poznańskiej, a trzecie miejsce zajęli: o. Antoni Paździorko CSsR i ks. Józef Gwiazdoń z archidiecezji krakowskiej.

fot. XXIII Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w tenisie ziemnym

Na V Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Księży i Kleryków w tenisie rozegrany został również turniej deblowy. Wystartowało w nim 9 par, a zwycięzcami zostali ks. Norbert Nowotny wraz z o. Danielem Waszkiem OFM. W finale okazali się lepsi od ks. Kazimierza Piwowara oraz ks. Piotra Rypulaka z Danii.

Szczegółowe wyniki Mistrzostw wraz z wynikami turnieju pocieszenia można znaleźć [tutaj].  

Najlepsi zawodnicy zostali uhonorowani nagrodami, które wręczył prof. Jan Tadeusz Duda, ojciec Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Warto zauważyć, że w czasie Turnieju zostały zorganizowane warsztaty katechetyczne: „Jak rozmawiać dzisiaj z młodzieżą o polskości i patriotyzmie?”, które poprowadzili ks. prof. Jarosław Popławski i ks. prof. Jerzy Machnacz.

Następne Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków, tym razem na hali, odbędą się w listopadzie tego roku.

o. Robert Borzyszkowski CSsR/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl