World Grand Prix: Polki tylko tłem dla Holenderek

Polskie siatkarki przegrały z Holandią 0:3 (18:25, 21:25, 20:25) w ostatnim meczu grupy O cyklu World Grand Prix drugiej dywizji. Tym samym BiałoCzerwone zakończyły rywalizację w fazie interkontynentalnej tych rozgrywek na czwartym miejscu w tabeli z pięcioma zwycięstwami i czterema porażkami na koncie.

Trener Piotr Makowski dokonał dwóch zmian w wyjściowym składzie porównaniu z wczorajszym spotkaniem przeciwko Portoryko. W podstawowej „szóstce”, w miejsce Klaudii Kaczorowskiej i Izabeli Kowalińskiej, pojawiły się Elżbieta Skowrońska oraz Aleksandra Wójcik.

I set

Już pierwsza odsłona meczu pokazała, że obie ekipy dzieli sporty dystans w każdym aspekcie siatkarskiego rzemiosła. Holenderki pewnie grały w przyjęciu i niemal bezbłędnie spisywały się w ataku. Natomiast Biało-Czerwone miały problemy z wyprowadzeniem skutecznych kontrataków i skończeniem pierwszej akcji. Gospodynie cały czas kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie, regularnie powiększając przewagę i wygrywając partię do 18.

II set

Kolejny set nie zmienił znacząco obrazu spotkania. Podopieczne Gido Vermeulena dość szybko uzyskały kilkupunktową przewagę, którą później umiejętnie broniły (8:5, 14:10, 17:12). Polki stać było na zaledwie jeden zryw, kiedy to tuż po drugiej przerwie technicznej zbliżyły się do rywalek na jedno oczko (17:18). Od tego momentu jednak Holenderki wrzuciły wyższy bieg i po skutecznym ataku w wykonaniu Lonneke Sloetjes zwyciężyły 25:21.

III set

Trzecia partia była już tylko formalnością. Zawodniczki Piotra Makowskiego dotrzymywały Holenderkom kroku zaledwie do połowy seta (11:12). Potem naszemu zespołowi zdarzył się przestój, w wyniku którego straciły pięć punktów z rzędu (12:20). Biało-Czerwone nie nawiązały już walki i ostatecznie przegrały tę część spotkania 20:25. Mecz zakończył blok na Klaudii Kaczorowskiej.

Pierwszoplanową postacią w holenderskim zespole była Judith Pietersen. Zgromadziła ona na swoim koncie 11 punktów. Z kolei po przeciwnej stronie siatki na słowa uznania zasłużyła Elżbieta Skowrońska, autorka 14 oczek.

Holandia Polska 3:0

(25:18, 25:21, 25:20)

Holandia: Stoltenborg (2), Belien (7), Plak (8), Steenbergen (9), Pietersen (11), Buijs (2) i Knip (libero) oraz Slöetjes (6), Jans, Van Berkel (4)

Polska: Polec (3), Bełcik (3), Zaroślińska (3), Skowrońska (14), Wójcik (10), Sikorska (3) i Medyńska (libero) oraz Kajzer, Efimienko (1), Paszek, Kowalińska (2), Kaczorowska (1) i Smarzek (11)