Wimbledon. Aryna Sabalenka odpadła w półfinale, Iga Świątek pozostanie liderką rankingu WTA

Tunezyjka Ons Jabeur wygrała z Aryną Sabalenką 6:7 (5-7), 6:4, 6:3 w półfinale wielkoszlemowego turnieju Wimbledon w Londynie. Białorusinka nie awansuje tym samym na pozycję liderki rankingu WTA, jednak jej strata do Igi Świątek zmaleje do 470 punktów.

Pierwszy set czwartkowego półfinału był wyrównany. Obie tenisistki utrzymywały swoje podanie i o wyniku decydował „tie-break”. W nim Jabeur pierwsza objęła prowadzenie 4-2, jednak później przegrała dwie akcje przy własnym serwisie i to Sabalenka triumfowała 7-5.

Białorusinka lepiej rozpoczęła drugą partię. Po kilku wyrównanych gemach przełamała rywalkę, obejmując prowadzenie 4:2. Tunezyjka była dwa gemy od odpadnięcia z rywalizacji, ale nie poddała się. Wygrała cztery gemy z rzędu i doprowadziła do remisu w setach.

W decydującej odsłonie Sabalenka zaczęła popełniać coraz więcej błędów, co dało przewagę Jabeur. Przełamała przeciwniczkę w jednym z najdłuższych gemów i objęła prowadzenie 4:2. Później miała dwie piłki meczowe przy podaniu Białorusinki, jednak wykorzystała dopiero trzecią we własnym gemie serwisowym.

To drugi z rzędu finał Wimbledonu Jabeur. Rok temu poniosła porażkę w walce o tytuł z Kazaszką Jeleną Rybakiną, którą pokonała w ćwierćfinale tegorocznej edycji turnieju, również odrabiając przy tym stratę przegranego seta. Natomiast dla Sabalenki jest to drugi w tym roku wielkoszlemowy półfinał, który Białorusinka przegrała w trzech partiach. W podobnych okolicznościach poniosła porażkę we French Open z Czeszką Karoliną Muchovą 6:7 (5-7), 7:6 (7-5), 5:7, kiedy w decydującym secie prowadziła 5:3.

W finale na londyńskiej trawie Jabeur zmierzy się z Czeszką Marketą Vondrousovą, z którą już dwukrotnie przegrała w tym sezonie – w 2. rundzie wielkoszlemowego Australian Open oraz w 3. w turnieju WTA 1000 w Indian Wells. W sumie w bezpośredniej rywalizacji między nimi jest remis, obie wygrały po trzy spotkania. Każda z nich ma w sobotę szansę na wywalczenie pierwszego tytułu wielkoszlemowego.

Sabalenka w poniedziałek zostałaby nową liderką rankingu WTA, gdyby awansowała do finału. Porażka w półfinale, przy jednoczesnym odpadnięciu Świątek w ćwierćfinale, zmniejszyła jednak stratę Białorusinki do Polki do 470 punktów.

Zwycięstwo w sobotnim finale da Jabeur awans na trzecie miejsce w światowym zestawieniu.