fot. Paweł Skraba

W Polsce rozpoczęły się zawody Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim

Najlepsi panczeniści świata po raz kolejny rywalizują w Polsce. W piątek w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęły się piąte w tym sezonie zawody Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Za tydzień, także w Arenie Tomaszów, odbędą się finałowe zawody tego cyklu.


W piątek w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim ścigano się na czterech dystansach, w dywizjach A i B. Dla części łyżwiarzy to ostatnia szansa wywalczenia przepustek do finałowego turnieju cyklu, którego gospodarzem za tydzień również będzie Tomaszów Mazowiecki (17-19 lutego), a także do mistrzostw świata w Heerenveen (2-5 marca).

– Organizacja dużych imprez w Polsce to konieczność, by móc popularyzować, pokazać nasz piękny sport w całym kraju. (…) Jest to także wyjątkowe przeżycie dla naszych zawodników, którzy mają okazję zaprezentować się przed swoją publicznością. Po raz pierwszy w historii organizujemy dwa z rzędu tak ważne zawody – ten Puchar Świata, a za chwilę finały Pucharu Świata. Choć to podobne zawody, to jednak dla nas wszystkich spore wyzwanie. Liczymy, że nasi zawodnicy pokażą się z dobrej strony. W tej chwili mamy pełną obsadę, na zawody za tydzień nasi reprezentanci będą musieli już wywalczyć przepustki. Cieszy fakt, że po każdym pucharze organizowanym w naszym kraju rośnie frekwencja i coraz więcej kibiców pojawia się na trybunach. Może Holandii na razie nie dogonimy, ale nasi kibice coraz chętniej chcą oglądać na żywo najlepszych łyżwiarzy na świecie – podkreśla Rafał Tataruch, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

fot. Paweł Skraba

W trakcie piątkowych biegów trzecie miejsce w dywizji B na 500 metrów zajęła Karolina Bosiek, dla której był to występ w rodzinnym mieście, przed swoją publicznością i najbliższymi.

– Jesteśmy w Arenie Tomaszów na co dzień. Trenujemy tu i bardzo mnie cieszy, że startujemy przed własną publicznością. (…) Liczę, że na finałach A pojawi się wielu kibiców, będzie słychać doping i okrzyki, na co bardzo czekamy. W tej chwili przed nami wymagająca końcówka sezonu, dwa Puchary Świata w Tomaszowie, a za niespełna dwa tygodnie mistrzostwa świata w Heerenveen. Wtedy ma przyjść najwyższa forma i tam właśnie mamy walczyć o jak najwyższe lokaty. W trakcie pucharów chcę pokazać się z jak najlepszej strony, wykonać biegi w taki sposób, na który mnie stać, być po nich zadowolona, że dobrze je pojechałam od strony technicznej. Tego się trzymam, jeśli to się uda zrealizować, będę zadowolona – mówi Karolina Bosiek, zawodniczka miejscowej Pilicy.

fot. Łukasz Szeląg

Zadowolony po swoim występie był Marcin Bachanek, mistrz Polski na dystansie 1500 metrów, który także startował w dywizji B i zajął ostatecznie 18. miejsce.

– Organizowanie Pucharu Świata w Polsce to dla nas duży plus, mamy tutaj swoich kibiców, domowy obiekt i większa liczba naszych zawodników może wystartować w pucharze. (…) Dzisiaj dałem z siebie wszystko. Jestem zadowolony bo wystartowałem przed najbliższymi, którzy dopingowali mnie z trybun i na pewno dało mi to dużo motywację. Ten puchar to doskonała reklama także dla Tomaszowa, zresztą w naszym mieście naprawdę dużo dzieci zaczęło uprawiać łyżwiarstwo i to musi cieszyć – zaznacza zawodnik klubu KS ARENA Tomaszów Mazowiecki.

Wiele po starcie w Tomaszowie Mazowieckim obiecują sobie także inni polscy łyżwiarze, wspierani przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. W tym sezonie „Biało-Czerwoni” zdobyli jeden medal PŚ – złoto w sprincie drużynowym. W sobotę i w niedzielę powalczą o jak najwyższe lokaty i przepustki do przyszłotygodniowych finałów. Poza Piotrem Michalskim czy Karoliną Bosiek zobaczymy niemal wszystkich najlepszych polskich panczenistów, m.in. Damiana Żurka, Marka Kanię, Magdalenę Czyszczoń czy Szymona Palkę. W Tomaszowie Mazowieckim, z powodów zdrowotnych, zabrakło tylko Andżeliki Wójcik. Pojawi się także niemal cała światowa czołówka łyżwiarzy szybkich z długiego toru. Zobaczymy choćby medalistów igrzysk olimpijskich z Pekinu – Amerykankę Erin Jackson, Japonkę Miho Takagi, Kanadyjczyka Laurenta Dubreuila, Holendra Kjelda Nuisa czy niepokonaną w tym sezonie PŚ na 500 metrów Koreankę Kim Min-Sun. Ta ostatnia w piątek w Arenie Lodowej znowu triumfowała i potwierdziła swą niesamowitą dyspozycję.

fot. Łukasz Szeląg

W biegu dywizji A na 3000 metrów wystartowała Magdalena Czyszczoń. Polka spisała się dobrze, zajmując 11. miejsce w stawce najsilniejszych rywalek.

– Cieszę się, że startowałam w dywizji A, ale już z samego wyniku nie jestem do końca zadowolona. Liczyłam na trochę więcej – przyznaje ambitna zawodniczka.

Na koniec pierwszego dnia rywalizacji nasza drużyna mężczyzn zajęła ostatnie, szóste miejsce w dywizji A.

Wejściówki na Puchar Świata w Tomaszowie dostępne są w serwisie KupBilet.pl. Szczegółowy program startów można znaleźć na stronie ISU.org. Relację z każdego dnia zawodów w Arenie Lodowej można śledzić za pomocą bezpłatnej transmisji dostępnej m.in. na YouTubie, na kanale Skating ISU. Organizatorem PŚ w Tomaszowie Mazowieckim jest Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego, a partnerem instytucjonalnym zawodów – Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz miasto Tomaszów Mazowiecki.

fot. Łukasz Szeląg

***

Wyniki 1. dnia PŚ w łyżwiarstwie szybkim w Tomaszowie Mazowieckim:

1500m mężczyzn, dywizja B: 1. Louis Hollaar 1:48.47, 2. Marcel Bosker 1:48.52 (obaj Holandia), 3. Emery Lehman 1:48.97 (USA); 17. Jakub Piotrowski 1:51.53, 18. Marcin Bachanek 1:51.54… 22. Szymon Palka 1:52.91, 26. Dawid Burzykowski 1:55.01 (wszyscy Polska);

500 m kobiet, dywizja B: 1. Naomi Verkerk 38.87 (Holandia), 2. Hyun-Yung Kim 39.05 (Korea), 3. Karolina Bosiek 39.20; 12. Martyna Baran 40.16, 14. Iga Wojtasik 40.25 (wszystkie Polska);

3000 m kobiet, dywizja B: 1. Reina Anema 4:08.67, 2. Robin Groot 4:11.73 (obie Holandia), 3. Abigail McCluskey 4:17.44 (Kanada); 16. Olga Kaczmarek 4:34.12 (Polska);

Bieg drużynowy mężczyzn, dywizja B: 1. Dania 3:51.60, 2. Japonia 3:52.79, 3. Korea 3:53.51;

1500 m mężczyzn, dywizja A: 1. Kjeld Nuis  1:46.71 (Holandia), 2. Peder Kongshaug 1:47.41 (Norwegia), 3. Patrick Roest 1:47.62 (Holandia);

500 m kobiet, dywizja A: 1. Kim Min-Sun 37.90 (Korea), 2. Vanessa Herzog 38.09 (Austria), 3. Kimi Goetz 38.11 (USA);

3000 m kobiet, dywizja A: 1. Ragne Wiklund 4:05.96 (Norwegia), 2. Martina Sablikova 4:06.04 (Czechy), 3. Marijke Groenewoud 4:07.18 (Holandia); 11. Magdalena Czyszczoń 4:20.01 (Polska).

Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl