Tour de Ski. Deklasacja Bjoergen, norweskie podium, Kowalczyk dziesiąta

Marit Bjoergen zostawiła w tyle wszystkie rywalki w prologu Tour de Ski na 3.2 km stylem dowolnym w Oberstdorfie, wyprzedzając kolejne na podium zawodniczki o ponad 10 sekund. Za plecami 34latki finiszowały jej koleżanki z reprezentacji: Heidi Weng i Ragnhild Haga. Justyna Kowalczyk zajęła 10. pozycję. Punkty Pucharu Świata zdobyła także Sylwia Jaśkowiec, która przekroczyła linię mety na 24. miejscu.

Od początku szaleńcze tempo narzuciła Bjoergen. Jej celem jest zwycięstwo w całym cyklu, czego nigdy do tej pory nie osiągnęła. Rywalizację rozpoczęła z wysokiego „C”, deklasując rywalki na kolejnych punktach pomiaru czasu. Na mecie Bjoergen uzyskała, niebywałą jak na tak krótki dystans, przewagę 10.7 s nad drugą Heidi Weng. Podium uzupełniła kolejna Norweżka Ragnhild Haga, która do zwyciężczyni straciła 12.2 s. Jako czwarta finiszowała Therese Johaug. Jej występ, pomimo wysokiej lokaty, można jednak uznać za małe rozczarowanie.

Pierwszą dzisiątkę zamknęła Justyna Kowalczyk. Jest to jej najlepszy rezultat techniką łyżwową w tym sezonie. Polka chwilami nawet prowadziła, ale zabrakło jej sił w końcowej fazie biegu. Biorąc pod uwagę w jakiej konkurencji startowały zawodniczki, występ naszej reprezentantki można uznać za udany.

Justyna Kowalczyk

Swój dorobek punktowy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata powiększyła także Sylwia Jaśkowiec, która ukończyła bieg na 24. pozycji. Polka bieg rozpoczęła wolno i nie zapowiadało się na osiągnięcie dobrego rezultatu. W drugiej części wyścigu zyskiwała jednak miejsce za miejscem i udało jej się finiszować w pierwszej trzydziestce. Kornelia Kubińska uzyskała 59. czas.

Jutro rozegrany zostanie bieg na 10 km stylem klasycznym na dochodzenie.