Tour de Pologne. Sprinterski finisz dla Sagana

130-kilometrowy odcinek i sprinterski finisz dla Petera Sagana – taki przebieg miał 1. etap największego w Polsce wyścigu szosowego Tour de Pologne, który dziś wyruszył z Krakowa. Strat nie poniósł jeden z faworytów do końcowego sukcesu – Rafał Majka.


Trasa premierowego odcinka dawała spore nadzieje uciekinierom. Pagórkowy teren na obrzeżach Krakowa pozwalał na zbudowanie skromnej przewagi przed płaskim finiszem. Po drodze zawodnicy przejeżdżali m.in. przez Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską. Na pierwszym odcinku organizatorzy przewidzieli dwie górskie premie – w Bachowicach i Kaszowie.

W ucieczce pokazali się dziś Polacy. Czwórka w składzie: Maciej Paterski, Martijn Keizer, Paweł Bernas i Charles Planet w pewnym momencie osiągnęła nawet przewagę ponad dwóch minut nad resztą stawki. Peleton dorwał uciekinierów ok. 15 kilometrów przed metą. Już wtedy było jasne, że o losach etapu zdecyduje sprinterski finisz.

Tutaj najlepiej spisał się Słowak Peter Sagan, na którego ciężko pracowali koledzy z grupy Bora-Hansgrohe. Dwukrotny mistrz świata wyprzedził Australijczyka Caleba Ewana i Holendra Danny’ego van Poppela.

Dobrze zaprezentowali się biało-czerwoni. Najlepszy z nich – Paweł Franczak – zajął 8. miejsce. 13. był Alan Banaszek, a 34. Tomasz Marczyński. Strat nie ponieśli faworyci – Rafał Majka (103. miejsce), Przemysław Niemiec (82.) czy Włoch Vincenzo Nibali (67.).

Jutro kolarze pokonają odcinek z Tarnowskich Gór do Katowic. Do przejechania będą 142 kilometry. Na trasie czekają trzy lotne premie, premia specjalna w Bytomiu i dwie premie górskie.

* * *

Wyniki 1. etapu:

1.   Peter Sagan (Słowacja / Bora-Hansgrohe) – 2h 56’ 16”
2.   Caleb Ewan (Australia / Orica-Scott)   +00’ 00”
3.   Danny van Poppel (Holandia / Team Sky)   +00’ 00”
4.   Riccardo Minali (Włochy / Astana)   +00’ 00”
5.   Nicollo Bonifazio (Włochy / ProTeam Bahrain-Merida)   +00’ 00”
6.   Nathan Haas (Australia / Dimension Data)   +00’ 00”

8.   Paweł Franczak (Polska / Reprezentacja Polski)   +00’ 00”
13. Alan Banaszek (Polska / CCC Sprandi Polkowice)   +00’ 00”
34. Tomasz Marczyński (Polska / Lotto Soudal)   +00’ 00”
56. Michał Gołaś (Polska / Team Sky)   +00’ 00”
82. Przemysław Niemiec (Polska / UAE Team Emirates)   +00’ 00”
103. Rafał Majka (Polska / Bora-Hansgrohe)   +00’ 00”

Sport.RIRM

drukuj