TBL. Stelmet Zielona Góra mistrzem Polski, niezastąpiony duet Hosley – Koszarek

Zawodnicy Stelmetu Zielona Góra wrócili na koszykarski szczyt i po roku przerwy wywalczyli mistrzostwo Polski. W decydującej batalii podopieczni Sasy Filipovskiego pokonali przed własną publicznością PGE Turów Zgorzelec 75:69, odnosząc czwarte zwycięstwo w całej rywalizacji finałowej.

Zdecydowanie lepszy początek serii finałowej zanotowali ustępujący mistrzowie. Po dwóch spotkaniach prowadzili bowiem 2-0 i wiele wskazywało, że z łatwością mogą sięgnąć po ostateczny triumf. Tak się jednak nie stało, a fantastyczną pogoń za rywalami rozpoczęli koszykarze Stelemtu. Zakończyli ją we wtorkowy wieczór, odnosząc czwarte zwycięstwo.

Nemanja Jaramaz Jure LalicSzóste starcie obu zespołów było niezwykle wyrównane. Rozdrażnieni zgorzelczanie rozpoczęli od trójki Nemanji Jaramaza, a po efektownym wsadzie Kyryło Natiażko prowadzili już 7:2. Chwilę później rolę się odwróciły. Świetna postawa Aarona Cela oraz rzut zza linii 6,75 m Przemysława Zamojskiego sprawiły, że to Stelmet był bliżej ostatecznego triumfu (12:9).

Goście obudzili się w drugiej kwarcie. Ofensywny przestój zanotowali zielonogórzanie, a po udanych akcjach Chrisa Wrighta, Tony’ego Taylora i Damiana Kuliga odskoczyli rywalom na kilka oczek (20:25). Później jednak uaktywnił się duet Quinton Hosley – Łukasz Koszarek. Po wspaniałej trójce tego ostatniego to gospodarze schodzili do szatni z przewagą dwóch punktów (34:32).

Chevon Troutman Damian KuligDecydująca dla losów pojedynku okazała się końcówka trzeciej kwarty. Popisową dyspozycję zaprezentował Hosley, którego akcje powiększyły prowadzenie podopiecznych Sasy Filipovskiego do 10 oczek (61:51). Ostatnia odsłona nie odmieniła widowiska. Dwie trójki Tony’ego Taylora znacznie zmniejszyły co prawda stratę Turowa, jednak już po chwili ponownie dał o sobie znać duet Hosley – Koszarek, który dowiózł prowadzenie Stelmetu do końcowej syreny.

Ostatecznie zielonogórzanie pokonali u siebie ustępujących mistrzów kraju 75:69. W całej serii triumfowali 4-2, dzięki czemu po roku przerwy wrócili na koszykarski szczyt w Polsce. To drugie w historii mistrzostwo Stelmetu. Po raz pierwszy wygrali oni ligę w 2013 roku.