Soczi 2014. Złoty medal norweskiej sztafety mieszanej

Sztafeta mieszana Norwegii (2x6km + 2×7,5 km) zdobyła złoty medal na igrzyskach w Soczi, dzięki czemu Ole Einar Bjoerndalen zdobył swój 13 medal olimpijski. Reprezentacja Polski uplasowała się na 14. pozycji.

Reprezentanci Norwegii w składzie: Tora Berger, Tiril Eckhoff, Ole Einar Bjoerndalen i Emil Hegle Svendsen wyprzedzili drugich na mecie Czechów o ponad 30 s, którzy zdobyli srebrny medal. Brąz przypadł w udziale reprezentacji Włoch.

Dla 40-letniego Bjoerndalena dzisiejszy medal jest trzynastym jaki wywalczył na olimpiadzie. W swoim dorobku ma już osiem złotych medali, cztery srebrne i jeden brązowy. Dzięki temu stał się najbardziej utytułowanym olimpijczykiem w historii igrzysk.

Polacy zaczęli obiecująco. Na półmetku rywalizacji biało-czerwoni plasowali się na wysokiej czwartej pozycji, dzięki świetnej postawie Krystyny Pałki i Magdaleny Gwizdoń. Niestety, o wiele gorzej spisali się panowie. Biegnący na trzeciej zmianie Łukasz Szczurek nie wytrzymał tempa narzuconego przez rywali, co w ogólnym rozrachunku zepchnęło naszą ekipę na dwunaste miejsce. Kończący sztafetę Krzysztof Pływaczyk również nie pobiegł zbyt dobrze, przyprowadzając reprezentację Polski na czternastym miejscu ze stratą 4 minut i 19 sekund do Norwegów.