Soczi 2014. Viletta nowym mistrzem w superkombinacji, kolejne srebro Kostelica!

Szwajcar Sandro Viletta zdobył złoty medal w alpejskiej superkombinacji. Srebro wywalczył Chorwat Ivica Kostelić, a brąz Włoch Christof Innerhofer. Na czwartej pozycji uplasował się prowadzący po zjeździe Kjetil Jansrud. Maciej Bydliński wypadł z trasy slalomu i nie ukończył rywalizacji.

Najlepszy czas slalomu uzyskał startujący na początku Adam Zampa. Słowaka nie zdołał pokonać aktualny mistrz świata Ted Ligety. Wyprzedził go dopiero Sadro Viletta. W slalomie Szwajcar okazał się gorszy od Zampy o 0,21 sekundy. Miał jednak lepszy czas zjazdu, dzięki czemu wysunął się na prowadzenie. Kolejni zawodnicy nie potrafili wyprzedzić dzisiejszego mistrza. Wielkie nadzieje z dzisiejszym startem wiązał Bode Miller. Broniący tytułu Amerykanin uplasował się ostatecznie na 6. pozycji.

Dobry przejazd zanotował Christof Innerhofer. Włoch stracił do Viletty 0,47 s i zdobył brązowy medal. Ostatnim zawodnikiem, który mógł dziś pokusić się o złoto był Ivica Kostelić. Chorwat dwukrotnie sięgał już po srebrny medal w superkombinacji. Dziś przegrał po raz kolejny. Do złotego medalu zabrakło mu 0,34 s. Rywalizację o podium zakończył przejazd prowadzącego po zjeździe Kjetila Jansruda. Norweg wyjechał 13. czas slalomu i zawody zakończył tuż za podium. Na 7. miejsce spadł wicelider na półmetku rywalizacji – Ondrej Bank. Czech stracił do zwycięzcy 1,64 s.

Zwycięstwo Viletty jest sporą niespodzianką. Do tej pory Szwajcar tylko raz stanął na podium Pucharu Świata. W 2011 roku wygrał odbywający się w Beaver Creek supergigant. Przed pięcioma laty zajął 6. miejsce w superkombinacji podczas rozgrywanych w Val d’Isere mistrzostwach świata.

35. pozycję po zjeździe zajmował Maciej Bydliński. Polak wypadł z trasy slalomowej i nie ukończył dzisiejszej superkombinacji. Największym dotychczasowym osiągnięciem 25 – letniego alpejczyka jest 9. lokata w Pucharze Świata w Kitzbuehel. Na olimpijskich arenach Bydlińskiego zobaczymy już w niedzielę. Polak wystartuje w narciarskim supergigancie.