fot. PAP/EPA

Soczi 2014. Biathlon mężczyzn: złoto dla Svendsena

Reprezentant Norwegii Emil Hegle Svendsen wywalczył złoty medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w biathlonowym biegu masowym na 15 kilometrów mężczyzn. O przyznaniu zwycięstwa Skandynawowi zadecydował fotofinisz.

Bieg masowy mężczyzn pierwotnie miał zostać rozegrany w zeszły weekend, lecz rozegranie tej konkurencji w tym terminie uniemożliwiła mgła, która panowała wtedy nad Soczi. Zawody przeniesiono więc na wtorek.

Faworytami tej konkurencji byli Francuz Martin Fourcade, który w Soczi zdobył już dwa złote medale oraz Norweg Ole Einar Bjoerndalen, który w Rosji do swojej kolekcji trofeów dorzucił jeszcze jedno olimpijskie złoto.

Zarówno Fourcade, jak i Bjoerndalen źle rozpoczęli bieg. Na strzelnicy Francuz zaliczył jedno pudło, zaś Norweg dwa. W kolejnych strzelaniach obaj faworyci celowali dużo lepiej i przed ostatnią wizytą na strzelnicy byli już w czołowej czwórce, którą tworzyli ze Svendsenem oraz Czechem Ondrejem Moravcem.

W decydującej serii strzelań bezbłędny był Fourcade, który objął prowadzenie w biegu. Tuż za nim znaleźli się Svendsen oraz Moravec. Z rywalizacji odpadł Bjoerndalen, który zaliczył aż cztery pudła. Walka o medale rozegrała się między pierwszymi trzema wymienionymi wyżej zawodnikami.

Do ataku najpierw przystąpił Emil Hegle Svendsen. Norweg najpierw poradził sobie z Moravcem, a następnie wyprzedził Fourcade’a. 150 metrów przed metą Svensen wyrobił sobie niemałą przewagę nad Francuzem. Sił do rywalizacji z rywalami zabrakło Czechowi, który ukończył bieg na trzecim miejscu. Fourcade się nie poddawał i zaatakował Svendsena na ostatnich metrach. Zabrakło mu niewiele. Obaj zawodnicy finiszowali w tym samym momencie i o wyłonieniu zwycięzcy decydowała fotofinisz umieszczony na linii mety. Zapis wideo wykazał, iż o długość stopy prędzej metę przekroczył Norweg.

Dla Svendsena to pierwsze złoto na olimpiadzie w Soczi. Fourcade zdobył srebro, co jest jego trzecim medalem na igrzyskach w Rosji. Polacy nie startowali w biegu masowym, gdyż w poprzednich konkurencjach biathlonowych nie zakwalifikowali się do czołowej trzydziestki, która dawała prawo startu w dzisiejszych zawodach.

Wyniki biathlonowego biegu masowego na 15 km mężczyzn:

1.       Emil Hegle Svendsen      Norwegia     42.29,1

2.       Martin Fourcade             Francja       +0,0

3.       Ondrej Moravec              Czechy       +13,8

4.       Jakov Fak                       Słowenia     +28,1

5.       Jewgienij Garaniczew       Rosja         +56,2

6.       Fredrik Lindstroem         Szwecja       +1.01,4

7.       Dominik Landertinger      Austria       +1.03,7

8.       Johannes Thingnes Boe  Norwegia    +1.05,1

9.       Brendan Green                 Kanada      +1.09,2

10.     Jean-Philippe Le Guellec   Kanada      +1.12

Sport/RIRM

drukuj