Soczi 2014. Podsumowanie czwartego dnia igrzysk.

Upadek Marit Bjoergen, dominacja Norwegów w biegach narciarskich, premierowy konkurs skoków narciarskich kobiet, dwa rekordy olimpijskie w łyżwiarstwie szybkim, niecelne strzelanie Polek na strzelnicy w biegu biathlonowym oraz zmiana na pozycji lidera w klasyfikacji medalowej czyli wiedza w pigułce o tym co wydarzyło się podczas czwartego dnia zmagań na arenach olimpijskich w Soczi.

Dobre strzelanie kluczem do sukcesu…Monika-Hojnisz

W biegu pościgowym na 10 km na dochodzenie kobiet zwyciężyła Darya Domracheva z wynikiem 29.30.7. Białorusinka zaliczyła tylko jedno pudło na strzelnicy dzięki czemu na mecie miała aż 37 sek. przewagi nad drugą Torą Berger z Norwegii. Na najniższym stopniu podium nieoczekiwanie stanęła Słowenka Teja Gregorin. Z Polek najlepiej spisała się Monika Hojnisz zajmując 19 miejsce. W pierwszych trzech pobytach na strzelnicy Hojnisz była bezbłędna i przed ostatnią próbą Polka miała realne szanse na medal jednak spudłowała dwa razy i pogrzebała swoją życiową okazję. Weronika Nowakowska-Ziemniak, z którą wiązaliśmy w dzisiejszym biegu duże nadzieje na osiągnięcie dobrego rezultatu ostatecznie zajęła 20 miejsce. Krystyna Pałka po trzech niecelnych strzałach zajęła 34 miejsce a Magdalena Gwizdoń (2 pudła) została sklasyfikowana na 38 pozycji.

sochi-2014-biegi-kobietNorwegia – potęga biegów narciarskich

W sprincie techniką dowolną, pod nieobecność Justyny Kowalczyk oraz po fatalnym upadku Marit Bjoergen w biegu półfinałowym, złoty medal olimpijski zdobyła  Norweżka, Maiken Caspersen Falla, która wyprzedziła swoją rodaczkę Ingvild Flugstad Oestberg. Na najniższym stopniu podium stanęła Słowenka, Vesna Fabjan. Sylwia Jaśkowiec swój udział w zawodach zakończyła w kwalifikacjach kiedy to niefortunnie się przewróciła. Agnieszka Szymańczak uplasowała się na 41. miejscu.

Upadek za upadkiem…sochi-2014-bieg-mężczyzn

Zmagania w rywalizacji mężczyzn w sprincie techniką dowolną zwyciężył, Ola Vigen Hattestad. Norweg wykorzystał liczne potknięcia się swoich rywali m.in. mistrza olimpijskiego z Soczi na 30 km Dario Colognii, który zakończył rywalizację w ćwierćfinale po dwóch feralnych upadkach. W biegu finałowym miał miejsce prawdziwy karambol po kraksie aż trzech zawodników Andersa Gloeersena, Siergieja Ustiugowa oraz Marcusa Hellnera. Ostatecznie srebro wywalczył Teodor Peterson a brąz dzięki przytomnemu zachowaniu podczas kolizji zdobył drugi ze Szwedów, Emil Joensson. Z Polaków Maciej Staręga… przewrócił się na trasie i zajął 67 miejsce a Sebastian Guzarek był 57.

soxhi-2014-zjazd-Dwa rekordy olimpijskie…

Podczas jednego przejazdu w kobiecej rywalizacji łyżwiarek szybkich na dystansie 500 metrów Koreanka Sang-Hwa Lee ustanowiła dwa rekordy olimpijskie. W swoim drugim przejeździe osiągnęła czas 37,28 sek. a jej łączny rezultat wyniósł 74,70 sek. Tak szybko jeszcze nikt nie pokonał tego dystansu. Koreanka obroniła tytuł z Vancouver. Srebro wywalczyła podopieczna polskiego trenera Pawła Abratkiewicza, Rosjanka Olga Fatkulina (75,06 sek.) Brąz przypadł Holenderce Margot Boer (75,48 sek.)

Niemiecka siła i precyzja…sochi-2014-zjazd-kobiet

Kolejne złoto w saneczkarstwie powędrowało do Niemiec. Tym razem wśród pań na najwyższym stopniu podium stanęła Natalie Geisenberger, która w każdej swojej próbie uzyskiwała najlepszy rezultat spośród 31 sklasyfikowanych uczestniczek. Jej łączny wynik po czterech przejazdach to3:19,768. Srebrny medal w tej konkurencji wywalczyła inna Niemka, Tatjana Huefner, złota medalistka z Vancouver. Na najniższym stopniu podium stanęła  Amerykanka Erin Hamlin. Polki były niestety tylko tłem dla swoich rywalek. Szesnaste miejsce w stawce zajęła Natalia Wojtuściszyn, która uzyskała czas gorszy od złotej medalistki o 4,878 sekundy. Dwudziesta pierwsza w końcowym zestawieniu była Ewa Kuls z wynikiem o 5,599 słabszym od Geisenberger.

skoki-kobiet-sochi-2014Kobiety na normalnej skoczni w Soczi…

Po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich rozegrano kobiecy konkurs skoków narciarskich. Na normalnej skoczni zwyciężyła Carina Vogt. Niemka oddała skoki na odległość 103,5 m oraz 97,5m. Wyprzedziła Danielę Iraschko-Stolz o 1,2 pkt. Młoda Austriaczka świetnie skoczyła w drugiej serii – 104,5 m i zepchnęła z podium pretendentkę do tytułu, Japonkę Sarę Takanasahi, która ostatecznie zajęła 4 miejsce. Brąz dla Francuzki, Roline Mattel. W dzisiejszych zawodach nie wystąpiła żadna z Polek. Być może trener polskich skoczków, Łukasz Kruczek musi pomyśleć o pracy na dwa etaty?:)

Sensacja w snowboardzie…sochi-2014-snouboard

Szwajcar Iouri Podladtchikov zdobył złoty medal w snowboardowym halfpipe’ie. Pozostałe krążki wywalczyli Japończycy. Drugi był Ayumu Hirano, a trzeci Taku Hiraoka. Dużą niespodzianką jest dopiero czwarte miejsce wielkiego faworyta do zdobycia mistrzostwa olimpijskiego, Shauna White’a. Przed czterema laty Amerykanin był dwukrotnie najlepszy w Vancouver. W kwalifikacjach odpadł jedyny startujący Polak – Michał Ligocki.