Polacy tłem emocjonującego konkursu panczenistów

Holender Stefan Groothuis zdobył złoty medal w wyścigu łyżwiarzy na 1000 m. Niespodziewanie poza podium znalazł się dwukrotny mistrz olimpijski i rekordzista świata Amerykanin Shani Davis. Zbigniew Bródka i Konrad Niedźwiedzki zostali sklasyfikowani odpowiednio na 14. i 16. miejscu.

Wyniki wyścigów łyżwiarskich okazały się wielką sensacją. Zawiódł nie tylko główny faworyt całych zawodów Shani Davis ale także chociażby jego rodak Brian Hansen, który ze stratą 0.82 s do zwycięzcy zakończył zawody na 9. miejscu. Inny z faworytów Kazach Denis Kuzin pojechał minimalnie lepiej od Amerykanów kończąc z 7. wynikiem.

Pozytywnie zaskoczyli natomiast inni zawodnicy. Najlepszym wyścigiem okazał się pojedynek Groothuisa z Kanadyjczykiem Dennym Morrisonem. Rewelacyjny Holender przejechał dystans w 1:08:39 co jest nowym rekordem toru w Soczi. Drugi Morrison walkę o złoto przegrał w bezpośrednim pojedynku zaledwie o 0.04 s. Na najniższym stopniu podium stanął inni z Holendrów – Michel Mulder.

Dla Polaków nie był to udany konkurs. Chorąży Reprezentacji Polski z Vancouver Konrad Niedźwiedzki przegrał pojedynek z Norwegiem Havardem Lorentzenem i z wynikiem 1.09.76 zajął 16. miejsce. Nieco lepiej spisał się Zbigniew Bródka, który wygrał z reprezentantem Tajwanu Ching-Yang Sungiem, ale czas 1:09:66 nie należał do najlepszych i Polak został sklasyfikowany zaledwie dwie pozycje wyżej niż Niedźwiedzki.

Następna szansa medalowa dla Polaków w sobotę na dystansie 1500m.