Skoki narciarskie. Dawid Kubacki i Piotr Żyła na podium w Engelbergu

Anże Lanisek wygrał pierwszy z dwóch konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Słoweniec po zaciętej rywalizacji wyprzedził dwóch reprezentantów Polski: Dawida Kubackiego oraz Piotra Żyłę. Pucharowe punkty zdobyło czterech biało-czerwonych.

Do sobotnich zawodów zakwalifikowało się sześciu Polaków: Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki.

Jako pierwszy z biało-czerwonych z belki ruszył Wolny. Uzyskał 120,5 metra, co okazało się zdecydowanie zbyt słabym wynikiem, aby powalczyć o drugą serię i ostatecznie uplasował się na 49 pozycji. Dużo do czołowej „30” zabrakło również Zniszczołowi, który skoczył 118,5 metra i został sklasyfikowany na 46 miejscu. Bardzo dobrą odległość uzyskał Wąsek (136 metrów), jednak poprzez problemy z lądowaniem zajmował 15 miejsce na półmetku rywalizacji. Stoch po skoku na 130 metrów zajmował ósmą lokatę. Znakomicie zaprezentował się Żyła, który wylądował na 141 metrze, co dało mu trzecie miejsce po pierwszej serii. Liderem po swoim skoku został Kubacki (139 metrów), który o pół punktu wyprzedzał Anze Laniska.

W drugiej próbie Paweł Wąsek uzyskał 129,5 metra i zakończył zmagania w Engelbergu na 23 pozycji. Swoją pozycję utrzymał Kamil Stoch, który osiągnął 135,5 metra. Trzecie miejsce zachował Piotr Żyła, który tym razem lądował na 139 metrze. Zacięta rywalizacja toczyła się o zwycięstwo w konkursie. Anze Lanisek w finałowej serii uzyskał aż 142 metry i czekał na odpowiedź Dawida Kubackiego. Lider PŚ skoczył dwa metry krócej i ostatecznie musiał uznać wyższość Słoweńca.

Kubacki utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu. W czołowej dziesiątce PŚ, na piątym miejscu, plasuje się również Żyła. Kolejne pucharowe zawody w Engelbergu odbędą się w niedzielę.