fot. PAP/EPA

Roland Garros. Krecz Urszuli Radwańskiej w pierwszej rundzie

Urszula Radwańska na pierwszej rundzie zakończyła występ w wielkoszlemowym Roland Garros w Paryżu (pula nagród 23,968 mln euro). Polska tenisistka skreczowała we wtorkowym meczu z Magdaleną Rybarikovą przy stanie 4:6, 6:4, 3:0 dla Słowaczki.

Pojedynek zaczął się obiecująco dla zajmującej 79. miejsce w rankingu tenisistek Radwańskiej. Walka w inauguracyjnej partii była bardzo zacięta, ale końcówka należała na 23-letniej krakowianki. W odniesieniu zwycięstwa w tej partii pomogła jej nieco 34. na światowej liście Rybarikova. Słowaczka w kluczowym momencie najpierw pomyliła się przy uderzeniu z forehandu, a następnie zanotowała podwójny błąd serwisowy. Polka nie zmarnowała takiej szansy.

W drugiej odsłonie jej dobra passa się jednak skończyła. Wyżej notowana z zawodniczek objęła prowadzenie 3:1. Później Radwańska dwukrotnie wyszła z dużych opresji. W piątym gemie przegrywała 15:40, a w kolejnym 0:40. Z obu sytuacji wyszła jednak obronną ręką i doprowadziła do remisu. Później rywalizacja potoczyła się już po myśli Rybarikovej.

Trzeci set – podobnie jak poprzedni – zaczął się od przełamania Słowaczki. Tym razem jednak Polka nie była w stanie nawiązać walki. Przegrała dwa kolejne gemy, po czym poprosiła o przerwę medyczną. Po konsultacji z fizjoterapeutą zrezygnowała z dalszej gry, po 95 minutach walki.

Tym samym krakowiance nie udało się wyrównać bilansu w spotkaniach z Rybarikovą. Wygrała tylko jeden z ich czterech pojedynków.

Na pomeczową konferencję prasową krakowianka przyszła z prawą nogą obłożoną lodem. Dziennikarzom wyjaśniła, że ma problem z mięśniem piszczelowym przednim. Urazu doznała w połowie maja w Rzymie i od tego czasu przechodziła rehabilitację, ale nie zdążyła wyleczyć nogi. Na start w Paryżu zdecydowała się ze względu na rangę imprezy.

Najlepszym wynikiem Urszuli Radwańskiej we French Open jest druga runda, do której dotarła w dwóch poprzednich edycjach imprezy. Za tegoroczny występ – tak jak pozostali zawodnicy wyeliminowani w pierwszej fazie – otrzyma premię w wysokości 24 tys. euro.

W tym sezonie 23-letnia Polka nie ma dobrej passy. W lutym wróciła do rywalizacji po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej operacją barku i późniejszą rehabilitacją. Od tego czasu przegrała 11 z 12 spotkań w turniejach WTA. Jedyne zwycięstwo odniosła w pierwszej rundzie kwalifikacji w Rzymie na początku maja. W drugim etapie eliminacji musiała już uznać wyższość rywalki.

Do drugiej rundy singla Roland Garros awansowali już wcześniej: starsza z sióstr Radwańskich Agnieszka i Jerzy Janowicz. Mecze otwarcia przegrali zaś Katarzyna Piter, Michał Przysiężny i Łukasz Kubot.

Wynik meczu 1. rundy gry pojedynczej kobiet:

Magdalena Rybarikova (Słowacja) – Urszula Radwańska (Polska) 4:6, 6:4, 3:0 i krecz Radwańskiej.

PAP

drukuj