Reprezentanci Polski zwyciężyli klasyfikację drużynową podczas MŚ w grapplingu w formule Gi

Jedenaście medali wywalczyli polscy reprezentanci w mistrzostwach świata w grapplingu w formule Gi, które rozgrywane były w Warszawie. Po raz czwarty na podium stanął Paweł Jaworski (-84 kg), a podwójny tytuł mistrzów świata seniorów wywalczyli: Magdalena Loska (-71 kg) oraz Andrzej Iwat (-100 kg).

Ostatniego dnia mistrzostw świata w grapplingu, które rozgrywane były w hali OSiR Włochy w Warszawie, reprezentanci Polski wywalczyli aż 11 medali, z czego aż sześć stanowiły złote „krążki”. Taki wynik pozwolił „Biało-Czerwonym” wygrać klasyfikację drużynową seniorów i seniorek w formule Gi. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, żedo rywalizacji nie przystąpiło wielu Amerykańskich grapplerów, którzy po sukcesie w formule Gi nie stawili się w większej grupie na oficjalnym ważeniu, a tym samym nie zostali dopuszczeni do rywalizacji.

Czwarty medal i trzeci złoty wywalczył Paweł Jaworski, który startował w kategorii do 84kg. W finale przez poddanie pokonał Jeremie Blaina z Kanady. Wcześnie wygrał rywalizację w gronie juniorów zarówno w formule Gi, jak i No-Gi, a także wywalczył brązowy medal w rywalizacji seniorów w formule No-Gi.

Tytuł mistrza świata wywalczył Jakub Najdek. Nie miał on sobie równych w kategorii do 77 kg, wygrywając wszystkie cztery walki przez poddanie. W finale pokonał Francuza Pierre Manzo. Brązowy medal w tej kategorii wagowej wywalczył z kolei Natan Sap.

Po swój drugi tytuł mistrza świata sięgnął Andrzej Iwat w kategorii do 100 kg. Po triumfie w formule No-Gi tym razem nasz grappler był niepokonany w formule Gi, czyli rywalizacji w kimonach.

Po swój drugi tytuł mistrzyni świata w Warszawie sięgnęła Magdalena Loska w kategorii do 71 kg. W finałowej walce pokonała po dogrywce Francuzkę Alycia Quenee. Był to trzeci pojedynek tych zawodniczek podczas zawodów w Warszawie i wszystkie wygrała nasza grapplerka.

W kategorii do 53 kg oglądaliśmy „siostrzany” finał, w którym zmierzyła się Magdalena Giec i Adriana Wojarska. Lepsza okazała się być Wojarska i do srebrnego medalu w formule No-Gi dołożyła tytuł mistrzyni świata w formule Gi. Giec została wicemistrzynią świata, czym powetowała sobie słabszy występ w formule No-Gi.

Tytuł mistrzyni świata wywalczyła również wywodząca się z ju-jitsu Justyna Sitko w kategorii do 90 kg, wicemistrzynią została również Sandra Pniak (Stowarzyszenie Grappling Kraków), a brązowy medal wywalczyła Alicja Stypułkowskaw kategorii do 53 kg oraz Justyna Czyczyn w gronie zawodniczek do 90 kg.