PŚ w Niżnym Tagile. 6. miejsce Zniszczoła! Kolejny triumf Graneruda, wielka wpadka Eisenbichlera

Halvor Egner Granerud zwyciężył w sobotnim konkursie indywidualnym Pucharu Świata rozegranym w Niżnym Tagile. Podium uzupełnili Daniel Huber oraz Robert Johansson. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się najlepszy z Polaków – Aleksander Zniszczoł, który zajął 6. miejsce. Wielką wpadkę zaliczył Markus Eisenbichler. Niemiec uplasował się dopiero na 28. pozycji, mimo że prowadził na półmetku zmagań.

Halvor Egner Granerud oddał dwa dobre, równe skoki (132.5 m i 132 m), dzięki czemu zanotował drugą pucharową wygraną z rzędu. Norweg zdecydowanie, bo o ponad 14 punktów wyprzedził drugiego w konkursie Austriaka Daniela Hubera (131 m i 133 m). Podium uzupełnił Robert Johansson. Podopieczny Alexandra Stoeckla na półmetku rywalizacji zajmował dopiero 25. miejsce (120.5 m). W finałowej serii popisał się jednak kapitalnym lotem na odległość 142.5 m (nowy rekord skoczni „Aist”), w efekcie przesunął się aż o 22 pozycje.

Olbrzymi regres w sobotnich zawodach zaliczył natomiast Markus Eisenbichler. Niemiec prowadził po pierwszej rundzie (136.5 m), ale w swojej drugiej próbie uzyskał zaledwie 80 m i ostatecznie spadł na odległą, 28. lokatę.

Z bardzo dobrej strony pokazał się Aleksander Zniszczoł, który zakończył zmagania na 6. miejscu – najwyższym w karierze w pucharowych startach. Polak skoczył 131 m i 122 m, minimalnie wyprzedzając kolejnych w stawce Rosjanina Jewgienija Klimowa (132 m i 120.5 m) oraz Japończyka Yukiyę Sato (127.5 m i 124 m). Punkty zdobyło jeszcze trzech Polaków: 15. Jakub Wolny (133 m i 122 m), 25. Maciej Kot (123.5 m i 111 m) oraz 30. Tomasz Pilch (124 m i 96.5 m).

Do drugiej serii nie awansowali zaś 32. Paweł Wąsek (121 m) i 41. Stefan Hula (117 m). Przypomnijmy, że w Niżnym Tagile zabrakło Dawida Kubackiego, Kamila Stocha czy Piotr Żyły.

Nowym liderem klasyfikacji generalnej został Halvor Egner Granerud. Reprezentant Norwegii wyprzedza Markusa Eisenbichlera oraz Yukiyę Sato. Na 4. pozycję spadł Dawid Kubacki, zaś na 8. – Piotr Żyła. Z czołowej „10” wypadł z kolei Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski plasuje się obecnie na 12. lokacie.

Na niedzielę zaplanowano drugie zawody indywidualne na skoczni „Aist” (HS134). Początek zmagań wyznaczono na godzinę 16:00 czasu warszawskiego. Wcześniej zostaną rozegrane kwalifikacje (14:30).