PŚ w Lahti. Johansson z wygraną, upadek Graneruda, słaby występ „Biało-Czerwonych”

Triumfem Roberta Johanssona zakończył się niedzielny konkurs indywidualny Pucharu Świata na obiekcie Salpausselka (HS130) w Lahti. Drugie miejsce zajął Markus Eisenbichler, zaś trzecie Karl Geiger. Tuż za podium uplasował się Halvor Egner Granerud, który prowadził na półmetku zmagań, a w finale nie ustał swojego skoku na odległość 137.5 metra. Słabo zaprezentowali się Polacy. Najlepszy z nich – Piotr Żyła – sklasyfikowany został na jedenastej pozycji.

Robert Johansson po raz trzeci w karierze wygrał pucharowe zawody. Na Salpausselce oddał dwie równe próby (128.5 m i 126.5 m), które pozwoliły mu wyprzedzić drugiego w całej stawce Niemca Markusa Eisenbichlera (129.5 m i 128.5 m) o 1.7 punktu. Na trzecim miejscu uplasował się kolejny z Niemców – Karl Geiger (130.5 m i 126 m).

Tuż za podium konkurs zakończył natomiast największy pechowiec niedzielnej rywalizacji Halvor Egner Granerud. 24-letni Norweg bardzo wyraźnie prowadził bowiem na półmetku zmagań (132.5 m), ale w finałowej rundzie – mimo kapitalnego lotu (137.5 m) – zaliczył upadek i ostatecznie musiał zadowolić się „dopiero” czwartą lokatą.

Poniżej oczekiwań wypadli reprezentanci Polski. Dość powiedzieć, że żaden z nich nie znalazł się w czołowej „dziesiątce” zawodów. Najlepiej spośród „Biało-Czerwonych” spisał się Piotr Żyła (124 m i 125 m), który zajął jedenastą pozycję. Piętnasty był Andrzej Stękała (121.5 m i 125.5 m), szesnasty Kamil Stoch (125 m i 121.5 m), dwudziesty drugi Jakub Wolny (121.5 m i 123 m), dopiero dwudziesty trzeci Dawid Kubacki (123.5 m i 119 m), zaś dwudziestym dziewiątym miejscu sklasyfikowano Aleksandra Zniszczoła (120 m i 114 m). Do drugiej serii nie awansował z kolei trzydziesty drugi Paweł Wąsek (118 m).

W całym cyklu niezmiennie na fotelu lidera zasiada Halvor Egner Granerud. Drugi Markus Eisenbhchler traci do Norwega dwieście dziesięć „oczek”. Trzeci jest Kamil Stoch. Na szóstą lokatę spadł Dawid Kubacki, a na siódmą – Piotr Żyła. Trzynastą pozycję zachował natomiast Andrzej Stękała.

Teraz najlepsi skoczkowie świata przeniosą się do Willingen. Tam w dniach 30-31 stycznia, na obiekcie Muehlenkopfschanze (HS147), zostaną rozegrane dwa konkursy indywidualne w ramach Pucharu Świata.