Polacy za granicą. Dobry mecz Zielińskiego; Fabiański zatrzymał United

Piotr Zieliński powrócił do pierwszego składu Napoli i rozegrał dobre zawody w starciu z Interem Mediolan (1:0). Swoją cegiełkę do wyjazdowego remisu Swansea City z Manchesterem United dołożył Łukasz Fabiański (1:1), a solidne spotkania w defensywie zanotowali również Igor Lewczuk oraz Thiago Cionek.

Łukasz Fabiański wydatnie przyczynił się do wywiezienia przez Łabędzie jednego punktu z Teatru Marzeń. Co prawda „Fabian” wpuścił gola z rzutu karnego, którego sam sprokurował, ale aż pięciokrotnie ratował swój zespół od utraty bramki. Szczególnie refleksem wykazał się w 62. minucie, kiedy to po uderzeniu Anthony’ego Martiala futbolówka odbiła się od defensora Swansea, co mogło być fatalne w skutkach.

W dziesiątym meczu z rzędu do siatki nie trafił Łukasz Teodorczyk. Forma snajpera Anderlechtu (0:0 z KAA Gent) z rundy jesiennej się ulotniła. „Teo” wiosną trafił do siatki zaledwie dwukrotnie, ale z dwudziestoma golami nadal przewodzi klasyfikacji najlepszych strzelców ligi belgijskiej.

Całe spotkanie przeciwko Sonderjyske (1:1) na ławce rezerwowych przesiedział Kamil Wilczek. Jego Broendby zapewniło już sobie wicemistrzostwo kraju, więc trener postanowił oszczędzić kilku podstawowych piłkarzy, w tym właśnie Polaka.

Żółtą kartką w protokole meczowym zapisał się Igor Lewczuk. Obrońca Girondins Bordeaux (0:0 z Dijon) grał skutecznie w defensywie i nie pozwalał sobie na chwile dekoncentracji. Rywale częściej gościli pod polem karnym Żyrondystów, stąd Lewczuk miał aż jedenaście skutecznych interwencji.

Tradycyjnie już poza kadrą meczową Paris Saint-Germain wylądował Grzegorz Krychowiak. Marzenia o tytule mistrza Francji podopiecznych Unaia Emery’ego zdecydowanie się oddaliły, ponieważ paryżanie ulegli na wyjeździe rewelacji rozgrywek, Nice 1:3.

Niezbyt miło swoje najprawdopodobniej ostatnie derby Rzymu będzie wspominał Wojciech Szczęsny. Roma uległa bowiem Lazio 1:3, choć nasz reprezentant zagrał dobre spotkanie, kilkukrotnie ratując swój zespół od utraty gola. Polski golkiper dwa razy zatrzymał uderzenia Marco Parolo, który próbował zaskoczyć go z dystansu. W końcówce Szczęsny w sytuacji sam na sam z Felipe Andersonem po raz kolejny udowodnił, że był jednym z najlepszych piłkarzy Giallorossich w dzisiejszych derbach.

Bagaż trzech goli musiał udźwignąć także Łukasz Skorupski. Reprezentant Polski był bliski uchronienia Empoli (1:3 z Sassuolo) od pierwszej bramki, ale po odbiciu futbolówki nie zdołał obronić dobitki Federico Peluso. Przy pozostałych dwóch trafieniach był natomiast bez większych szans.

Po ubiegłotygodniowym blamażu z Lazio na właściwe tory wróciło Palermo. Tym razem z Thiago Cionkiem w pierwszym składzie walczące o utrzymanie Rosanero ograli Fiorentinę 2:0. Kadrowicz Adama Nawałki był wyróżniającym się zawodnikiem. Aż trzynastokrotnie przerywał akcje rywali i rzadko pozbywał się bezmyślnie piłki (91% skutecznych podań).

W pierwszym składzie Napoli na mecz z Interem (1:0) pojawił się Piotr Zieliński. Polak został najwyżej ocenionym pomocnikiem neapolitańskiego klubu (7.2/10 wg whoscored.com). W 34. minucie „Zielu” znakomicie obsłużył prostopadłym podaniem Lorenzo Insigne, ale ten nie zdołał wykorzystać dogodnej okazji do zdobycia gola. Zieliński został zmieniony w 63. minucie, natomiast na ostatnie dziewięć minut na placu gry pojawił się Arkadiusz Milik.

***

Jupiler League – 36. kolejka:

Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht) – 72 minuty w bezbramkowo zremisowanym na wyjeździe starciu z KAA Gent

Premier League – 35. kolejka:

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w zremisowanym na Old Trafford meczu z Manchesterem United (1:1)

Ligue 1 – 35. kolejka:

Igor Lewczuk (Girondins Bordeaux) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym spotkaniu z Dijon FCO (0:0)
Grzegorz Krychowiak (Paris SaintGermain) – poza kadrą meczową w pojedynku z OGC Nice (1:3)

Serie A – 34. kolejka:

Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w przegranej domowej konfrontacji z Lazio Rzym (1:3)
Łukasz Skorupski (Empoli FC) – 90 minut i porażka na własnym stadionie w starciu z US Sassuolo (1:3)
Thiago Cionek (US Palermo) – 90 minut w wygranym domowym meczu z ACF Fiorentiną (2:0)
Piotr Zieliński (SSC Napoli) – 63 minuty w zwycięskim wyjazdowym spotkaniu z Interem Mediolan (1:0)
Arkadiusz Milik (SSC Napoli) – od 81. minuty w wygranym pojedynku z Interem Mediolan (1:0)
Bartosz Salamon (Cagliari Calcio) – 90 minut w zwycięskiej przed własną publicznością konfrontacji z Pescarą Calcio (1:0)

Superliga – 31. kolejka:

Kamil Wilczek (Broendby IF) – cały starcie przeciwko SonderjyskE na ławce rezerwowych (1:1)