fot. PAP/EPA

NBA: Noah obrońcą roku, Popovich najlepszym trenerem

Środkowy Chicago Bulls Joakim Noah został uhonorowany tytułem Defensive Player of The Year, czyli najlepszy obrońca sezonu zasadniczego 2013/14. Dla francuza to pierwsze takie wyróżnienie w karierze. Już po raz trzeci natomiast najlepszym trenerem został Greg Popovich.

Pod nieobecność kontuzjowanego Derrick’a Rose’a drużyna Chicago Bulls była w tym sezonie skazywana na porażkę. Jak się jednak okazało ekipa trenera Toma Thibodeau awansowała do Play-Offs z czwartego miejsca na wschodzie. Sporą zasługę miał w tym właśnie Noah. Francuz notował średnio 12.6 punktu, 11.3 zbiórki, 1.5 bloku, 1.2 przechwytu i 5.4 asysty. Tym samym center Bulls nie tylko stał się najlepiej podającym środkowym w lidze, ale także liderem swojej drużyny.

Nagroda nie jest dla mnie. Jest dla całego zespołu. To nagroda zespołowa. Pomimo wszystkich przeciwności wciąż walczyliśmy. Nigdy tego nie zapomnę. Gra w koszykówkę nie polega na zdobywaniu nagród. Polega na wygrywaniu.

Nagrody są świetne ale nie są powodem, dla którego gram w tę grę – powiedział po otrzymaniu nagrody Noah, który jest pierwszym zawodnikiem Chicago wybranym na obrońcę roku od 1988, kiedy tego zaszczytu dostąpił sam Michael Jordan.

Francuz docenił także pracę trenera Bulls, któremu nie zapomniał podziękować

Pamiętam jak kiedyś Thibs przeprowadził z nami brutalnie ciężki trening. Powiedziałem mu wtedy: Jeśli byśmy nie wygrywali, naprawdę bym cię nienawidził. Odpowiedział mi: Zaufaj mi Jo. Czułbym się tak samo wobec ciebie – dodał.

Drugi w głosowaniu na DPOY był Roy Hibbert z Pacers a trzeci DeAndre Jordan z Clippers.

Trenerem roku wybrano natomiast Grega Popovicha. Szkoleniowiec San Antonio Spurs, którzy zakończyli sezon regularny z najlepszym bilansem w całej lidze, otrzymał w głosowaniu 380 punktów i pokonał Jeffa Hornacka z Phoenix Suns (339 pkt), Toma Thibodeau z Chicago Bulls (159 pkt) i Steve’a Clifforda  z Charlotte Bobcats (127 pkt).

Dla 65-letniego trenera Spurs to już trzecie takie wyróżnienie w karierze trenerskiej i drugie w ciągu ostatnich trzech lat.

 Sport/RIRM

drukuj