MŚ w Planicy. Dawid Kubacki z brązowym medalem, Kamil Stoch tuż za podium

Dawid Kubacki zdobył brązowy medal mistrzostw świata w skokach narciarskich na dużym obiekcie w Planicy. Na drugim stopniu podium stanął Japończyk Ryoyu Kobayashi, natomiast zawody wygrał Słoweniec Timi Zajc. Na czwartym miejscu znalazł się Kamil Stoch.

Pierwsza seria w Planicy przebiegała pod znakiem zmiennych warunków pogodowych. To za ich sprawą jeden z głównych kandydatów do zdobycia medalu – Austriak Stefan Kraft – znalazł się poza pierwszą dziesiątką. Z kolei na czele stawki nieco niespodziewanie pojawił się Ryoyu Kobayashi (135 m). Tuż za nim znajdował się Timi Zajc (137,5 m), a trzeci na tym etapie był Norweg Halvor Egner Granerud (131 m). Blisko podium był także Dawid Kubacki. Polak tracił do czołówki zaledwie 2,9 pkt.

W drugiej rundzie nie obyło się bez emocji, które zaczęły się od skoku Kamila Stocha. To właśnie dwukrotny mistrz świata, dzięki próbie na 131,5 m, objął prowadzenie. Chwilę później wyprzedził go Kubacki. Obaj skoczkowie mieli spore szanse na sięgnięcie po „krążki”, gdyż swoją szansę zmarnował Granerud.

Wtedy jednak do głosu doszedł Zajc. Słoweniec skoczył 137 m i pewnie zwyciężył w konkursie. Chwilę później ruszył Kobayashi. Trudne warunki sprawiły, że Japończyk wylądował na 129,5 m. Otrzymał jednak sporą rekompensatę punktową, która sprawiła, że wyprzedził zarówno Stocha, jak i Kubackiego.

W zawodach brali udział jeszcze dwaj „biało-czerwoni”. Piotr Żyła zajął 9. miejsce, natomiast Aleksander Zniszczoł zmagania zakończył na 23. lokacie.

Brąz Dawida Kubackiego jest drugim medalem na trwającej imprezie. Wcześniej złoto w konkursie na normalnym obiekcie wywalczył Żyła.

W sobotę odbędzie się rywalizacja drużynowa.