fot. PAP/EPA

MŚ Falun 2015. Sensacyjny mistrz, Stoch w drugiej dziesiątce!

Rune Velta został mistrzem świata w skokach narciarskich. Na normalnym obiekcie w Falun Norweg o 0,4 pkt. wyprzedził Niemca Severina Freunda. Brąz przypadł Austriakowi Stefanowi Kraftowi. Najlepiej z Polaków zaprezentował się Jan Ziobro, który był ósmy.


Po udanej serii próbnej nadzieje polskich kibiców rozbudził Kamil Stoch. Jako piersi na belce startowej usiedli dziś jednak jego koledzy – Klemens Murańka i Jan Ziobro. Dalekie skoki tej dwójki (odpowiednio 92 i 91,5 m) pozwoliły im przez długi czas przewodzić stawce. Biało–czerwoni stracili prowadzenie dopiero, gdy na 93 metrze wylądował Taku Takeuchi. Niestety, poniżej oczekiwań zaprezentował się Kamil Stoch, a lądowanie na punkcie konstrukcyjnym przekreśliło jego szanse na medal.

Na półmetku rywalizacji liderem był nieoczekiwanie Rune Velta. Norweg osiągnął 95,5 m i wyprzedzał Austriaka Stefana Krafta oraz Niemca Severina Freunda. Czołową dziesiątkę po pierwszej serii zamykał Klemens Murańka. Nie najlepiej radzili sobie pozostali faworyci, a do finałowej trzydziestki awansu nie zdołali wywalczyć Noriaki Kasai i Jurij Tepes. Odległe lokaty zajmowali również Gregor Schlierenzauer, Michael Hayboeck, Jernej Damjan i Simon Ammann. Na 15. pozycji (tuż przed Kamilem Stochem) plasował się Janne Ahonen. Fatalne lądowanie na 89,5 m pozbawiło występu w kolejnej rundzie Piotra Żyłę.

Druga seria ponownie nie przyniosła oszałamiających rezultatów. Przed punktem konstrukcyjnym lądował Kamil Stoch, przez co ostatecznie znalazł się na 17. miejscu. Identyczną notę punktową, co Polak miał na zakończenie konkursu… Klemens Murańka. Złoty medalista mistrzostw świata juniorów w drużynie zepsuł drugi skok i wypadł z czołowej dziesiątki. Ponownie daleką próbą popisał się Jan Ziobro, który awansował na wysoką 8. pozycję.

Z walki o medale odpadali kolejni wielcy skoczkowie. Jeszcze bliżej od Klimka lądował lider Słoweńców – Peter Prevc. Wysoko poprzeczkę zawiesił Severin Freund (96 m). Do jego odległości zbliżyli się Stefan Kraft i Rune Velta. Ten ostatni w końcowym rozrachunku pokonał Niemca o 0,4 pkt. Tuż za podium znalazł się prezentujący równą formę przez cały sezon Czech Roman Koudelka.

***

Wyniki:

skoki

Sport.RIRM

drukuj