fot. PAP/EPA

Lekkoatletyka – MŚ 2015. Król sprintu powrócił! Kolejne złoto Bolta!

Jamajczyk Usain Bolt sięgnął po złoty medal lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie. W biegu na 100 m obrońca tytułu osiągnął swój najlepszy w tym roku rezultat 9,79 i o 0,01 s wyprzedził lidera list światowych Amerykanina Justina Gatlina.


Dwukrotnie dyskwalifikowany za doping 33-letni Gatlin nie mógłby dziś walczyć o złoto mistrzostw świata, gdyby nie dobra wola ze strony Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA). Amerykaninowi groziła dożywotnia dyskwalifikacja, jednak współpraca z agencją pozwoliła mu wrócić na światowe bieżnie nie po 8, jak to pierwotnie zakładano, a już po 4 latach.

Gatlin wrócił do wielkiej formy i notował niewątpliwie najlepszy sezon w swojej długiej i pełnej tytułów karierze. Rezultat 9,74 osiągnięty w Katarze czynił go liderem list światowych i – biorąc pod uwagę słabszą dyspozycję Usaina Bolta – faworytem do złotego medalu światowego czempionatu w Pekinie.

Beijing 2015 IAAF World Championships Beijing 2015 IAAF World Championships

W finale Bolt i Gatlin do ostatnich metrów bili się o wygraną, jednak ostatecznie triumfatorem sprintu okazał się Jamajczyk. Rezultat Amerykanina był gorszy o zaledwie 0,01 s od wyniku obrońcy tytułu. Od 2008 roku i igrzysk olimpijskich Bolt – nie licząc dyskwalifikacji w Daegu – nigdy nie schodził z bieżni pokonany na imprezie rangi światowej.

Beijing 2015 IAAF World Championships

Tłem wobec pojedynku faworytów była rywalizacja o najniższy stopień podium. Ostatecznie brązowe krążki wywalczyli Trayvon Bromell i Andre De Grasse, którzy osiągnęli identyczny rezultat 9,92. Obaj sprinterzy mają dopiero 20 lat.

Granicy 10 sekund nie przełamali Tyson Gay i Asafa Powell. Przygotowania Amerykanina do mistrzostw zakłóciła kontuzja, a Jamajczyk jest już cieniem zawodnika sprzed lat, kiedy to bił się o czołowe lokaty najważniejszych imprez sezonu.

* * *

Wyniki finałowego biegu na 100 m mężczyzn:

1. Usain Bolt (Jamajka) – 9,79 s
2. Justin Gatlin (USA) – 9,80
3. Trayvon Bromell (USA) – 9,92
3. Andre De Grasse (Kanada) – 9,92
5. Mike Rodgers (USA) – 9,94
6. Tyson Gay (USA) – 10,00
7. Asafa Powell (Jamajka) – 10,00
8. Jimmy Vicaut (Francja) – 10,00
9. Bingtian Su (Chiny) – 10,06

Sport.RIRM

drukuj