French Open. Pierwsze wielkoszlemowe zwycięstwo Fręch; Linette poza turniejem

Magdalena Fręch odniosła pierwsze zwycięstwo w turnieju Wielkiego Szlema. W I rundzie imprezy rozgrywanej na kortach Rolanda Garrosa Polka pokonała Rosjankę Jekaterinę Aleksandrową 6:3, 3:6, 6:3. Porażkę poniosła Magda Linette. Poznanianka nie podołała Kazaszce Zarinie Dijas (3:6, 1:6).


Początek starcia należał do rosyjskiej tenisistki, która już przy pierwszej próbie uzyskała przełamanie na 1:2. Magdalena Fręch nie pozwoliła rywalce odskoczyć i szybko odrobiła straty (2:2). Agresywna gra Jekateriny Aleksandrowej nie przełożyła się na wynik. Wręcz przeciwnie, 23-letnia tenisistka zaczęła popełniać coraz więcej błędów, przez które oddała własne podanie w ósmym gemie (5:3), a po chwili Fręch dopełniła formalności i zakończyła pierwszą odsłonę (6:3).

Drugi set był jednym wielkim festiwalem błędów obu zawodniczek. Rosjanka zepsuła aż 19 piłek (przy 13 wygranych), natomiast Polka „popisała się” bilansem 5-11. Łodzianka zacięła się przy stanie 1:2, kiedy to oddała rywalce trzy gemy z rzędu (1:5). Wygrana w dwóch kolejnych była jedynie odroczeniem wyroku. Ostatecznie 20-latka uległa oponentce 3:6.

Fręch niezbyt dobrze rozpoczęła decydującą partię. Szybkie przełamanie i obrona własnych serwisów dało Aleksandrowej wyraźną przewagę (1:3). Od tej pory na korcie dominowała nasza tenisistka. Seria pięciu zwycięskich gemów z rzędu przy pierwszym wygranym meczbolu zakończyła rywalizację. To pierwsze zwycięstwo łodzianki na wielkoszlemowym turnieju (6:3).

W drugiej rundzie Magdalena Fręch zmierzy się z Amerykanką Sloane Stephens (10. WTA).

***

Magda Linette z przytupem rozpoczęła swoje starcie. Trzy wygrane gemy (1:3) były jednak początkiem jej końca. Poznanianka przegrała bowiem kolejne aż do stanu 3:6, wyraźnie ulegając Zarinie Dijas niemal w każdym z nich. Gra Polki była nieuporządkowana, co było wyraźnie widoczne w drugiej partii. Prosty błąd kosztował ją stratę serwisu w trzecim gemie (0:3). Swojego pierwszego gema wygrała dopiero na 1:4. Linette nie była w stanie odwrócić niekorzystnej dla siebie tendencji. Wynik meczu na 6:3, 6:1 Dijas ustaliła bekhendem wymuszającym błąd.

***

French Open (Francja), kort ziemny, I runda gry pojedynczej kobiet:

Magdalena Fręch (Polska, Q) – Jekaterina Aleksandrowa (Rosja) 6:3, 3:6, 6:3
Magda Linette (Polska) – Zarina Dijas (Kazachstan) 3:6, 1:6

Sport.RIRM

drukuj