Ekstraklasa. Derby Poznania dla Lecha; Legia wygrała z Jagiellonią

16. kolejka PKO BP Ekstraklasy zakończyła się przełamaniem złej passy przez Legię Warszawa. „Wojskowi” wygrali pierwszy mecz w lidze od 19 września. Teraz pokonali u siebie Jagiellonię Białystok (1:0). W innym spotkaniu Lech wygrał w derbach Poznania z Wartą (2:0) i umocnił się na pozycji lidera.

W pierwszym niedzielnym spotkaniu Wisła Płock podejmowała u siebie Cracovie. Gospodarze nie okazali się zbyt gościnni i już w 14. minucie wyszli na prowadzenie. Mateusz Szwoch przejął piłkę w środku boiska, zagrał ją na prawą stronę i ruszył w pole karne. Chwilę później pewnym uderzeniem zamknął centrę Kristiana Vallo. Po nieco ponad pół godzinie gry Rafał Wolski zagrał do Vallo, a ten z około dwunastu metrów pokonał bramkarza. Cracovia wzięła się w garść po zmianie stron. Pozwoliło to jednak na odpowiedź tylko jednym trafieniem. W 47. minucie Jakub Myszor dośrodkował w pole karne, a honorowego gola „główką” zdobył Filip Piszczek.

***

Rywalizacja w Poznaniu zaczęła się niespodziewanie, bowiem w pierwszej połowie zdecydowanie groźniejsi byli zawodnicy Warty. Najlepszą sytuację stworzyli sobie w 16. minucie. Na posterunku był jednak Filip Bednarek, który najpierw obronił strzał Jaysona Papeau, a później dobitkę Adama Zrelaka z kilku metrów. Gospodarze byli konkretniejsi po zmianie stron, co zostało potwierdzone w 53. minucie. Joel Pereira wrzucił w pole karne, a Antonio Milić pewnie pokonał Adriana Lisa. Po ponad godzinie gry dośrodkowanie Niki Kwekweskiriego z rzutu wolnego „główką” zamknął Mikael Ishak. Lech ostatecznie wygrał 2:0 i dzięki sobotniej porażce Lechii Gdańsk zyskał nad drugim miejscem trzy punkty przewagi.

***

Mecz Legii Warszawa z Jagiellonią Białystok był pechowy dla Artura Jędrzejczyka. Doświadczony obrońca na początku rywalizacji zderzył się z Bojanem Nasticiem i musiał opuścić boisko. W jego miejsce wszedł Mattias Johansson. Zmiana ta okazała się kluczowa dla „Wojskowych”. W doliczonym czasie do pierwszej części spotkania gospodarze krótko rozegrali rzut rożny. Dośrodkowanie zostało przedłużone przez Mahira Emreliego, a z bliskiej odległości futbolówkę w siatce umieścił właśnie Johansson. Jagiellonia odpowiedziała w 71. minucie, ale trafienie Israela Puerto zostało anulowane z powodu pozycji spalonej. Białostoczanie nie byli w stanie wykreować już porządnej akcji bramkowej, przez co musieli uznać wyższość rywali.

Legia tym samym wygrała w lidze po raz pierwszy od 19 września. Obecnie warszawianie zajmuję 16. pozycję z dwunastoma „oczkami”. Należy jednak dodać, że „Wojskowi” mają do rozegrania jeszcze dwa zaległe spotkania.