Bundesliga. Borussia w końcu zwycięska!

Borussia Dortmund zwyciężyła na wyjeździe z SC Freiburgiem aż 3:0 (1:0) w meczu 20. kolejki niemieckiej Bundesligi. To pierwsza wiosenna wygrana, którą drużynie Jurgena Kloppa zapewnili Marco Reus (jedna bramka) oraz PierreEmerick Aubameyang (dwa trafienia).

Wszyscy spodziewali się przed sezonem, że Borussia będzie goniła rywali, a właściwie tylko jednego – Bayern Monachium. Tymczasem drużyna Kloppa, owszem goni, jednak nie po to, żeby bić się o mistrzostwo, a o utrzymanie. Dortmundczycy w każdym meczu potrzebują punktów jak niezbędnednego powietrza.

SC Freiburg vs Borussia DortmundZmotywowani trudną pozycją zawodnicy od razu ruszyli do ataku i już po kilkudziesięciu sekundach powinni prowadzić 1:0. Zimnej krwi pod bramką rywali zabrakło Marco Reusowi. Niemiecki pomocnik znalazł się w świetnej sytuacji po podaniu Pierre-Emerick’a Aubameyanga, ale z pięciu metrów przeniósł futbolówke ponad poprzeczką. Chwilę później bohaterem Freiburga został Roman Burki. Golkiper miejscowych najpierw obronił strzał Shinjiego Kagawy, a następnie z trudem interweniował po dobitce Ilkaya Gundogana z osiemnastu metrów. To, co nie udało się Reusowi na początku spotkania Niemiec zrealizował w 9. minucie. Błąd Mike’a Frantza w wyprowadzeniu piłki wykorzystał Aubameyang, który dokładnie dograł do Reusa. Ten nie miał już problemów z dokładnym wykończeniem akcji i dał swojemu zespołowi prowadzenie. Tempo spotkania po trafieniu Reusa znacznie spadło. W 24. minucie nieznacznie z dystansu chybił Gundogan, a po kilku minutach skórę defensorom gospodarzy uratował Burki, broniąc techniczny strzał Aubameyanga. Goście mieli problemy z wyprowadzeniem jakiekolwiek składnego ataku. Bramce Romana Weidenfellera zagrozili dopiero w 44. minucie. Z 25. metra potężnie uderzył Oliver Sorg, ale bramkarz BVB nie dał się zaskoczyć.

SC Freiburg vs Borussia DortmundPiłkarze Kloppa nie zamierzali zdejmować nogi z gazu i szybko zdominowali rywali. Obrońcy Freiburga zostawili bez opieki w szesnastce Aubameyanga, ale ten przymierzył minimalnie niecelnie. Jak się okazało odłożył tylko egzekucję w czasie. W 56. minucie Gundogan przejął piłkę w srodkowej strefie i prostopadłym zagraniem świetnie uruchomił Gabończyka, który bez trudu wykorzystał sytuację sam na sam z Romanem Burki. Po okresie spokojniejszej gry kapitalną akcję przeprowadzili przyjezdni. Futbolówka krążyła jak po sznurku od Jakuba Błaszczykowskiego, przez Reusa i Kagawę, aż do Aubemeyanga, który uderzeniem w długi róg ustalił wynik spotkania na 3:0. Będący w fantastycznej dyspozycji dzisiejszego wieczoru Gabończyk był bliski hat-tricka. Na drodze do tego osiągnięcia stanął mu jednak Burki. Bramkarz gospodarzy w świetnym stylu obronił jego uderzenie zza pola karnego. Zawodnicy gospodarzy nie nacierali z zapałem, a Borussia zadowolona z prowadzenia nie była już tak agresywna. Spotkanie zakończyło się upragnionym zwycięstwem dortmundczyków 3:0.

Borrusia Dortmund odbiła się od dna i zajmuje miejsce barażowe ze stratą jednego oczka do bezpiecznej pozycji. Freiburg jest siedenmasty tuż za plecami BVB.