Wspólnota modlitwy

Z o. dr. Zdzisławem Klafką CSsR rozmawia Beata Falkowska

W niedzielę zakończyły się wielkopostne rekolekcje dla Rodziny Radia Maryja archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Na czym skupił się Ojciec w nauczaniu?

– Z racji zbliżającej się kanonizacji bł. Jana Pawła II i równolegle zbliżającej się rocznicy chrztu Polski chciałem zaproponować Rodzinie Radia Maryja sięgnięcie do dziedzictwa bł.Jana Pawła II. Pragnąłem ukazać żywą więź duchową Ojca Świętego z historią Narodu Polskiego. Przez cały czas posługi Następca św. Piotra nie wstydził się odwoływać do historii swojej Ojczyzny i nie przestawał dziękować Kościołowi w Polsce, bogatemu w wielowiekowe dziedzictwo wiary, za otrzymaną formację chrześcijańską i patriotyczną. W czasie rekolekcyjnych rozważań nie mogło zabraknąć Maryi, która od początku tak wyraźnie zaznacza swą obecność w procesie dziejowym Narodu Polskiego.

Jak te treści przyjmowała Rodzina Radia Maryja? Był czas na wspólne rozmowy?

– Na fundamencie dziedzictwa bł. Jana Pawła II zaproponowałem dyskusję o tym, co to znaczy być Polakiem patriotą dzisiaj. Muszę wyznać, że ludzie bardzo pięknie rozumieją tę rzeczywistość. Wskazywali na potrzebę czynnego udziału w wyborach czy intensywną modlitwę za Ojczyznę. Tu odwoływali się do przykładu swego arcypasterza ks. abp. Andrzeja Dzięgi, który prowadzi wiernych do Częstochowy w dziele Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Podkreślano, że nasz patriotyzm to także troska o dobre wychowanie. Ludzie rozumieją, że powinniśmy upominać się o dobre przedszkola, szkoły i uniwersytety, gdzie trzeba kształtować naszą chrześcijańską tożsamość. W tym względzie cieszę się, że wskazywano na działalność WSKSiM. Co ważne, dla ludzi nie ma podziału na państwo i Kościół, ale jest jedna rodzina polska, która nie wstydzi się swojej wiary, którą otrzymaliśmy od naszych praojców.

Dostrzega Ojciec u ludzi potrzebę wspólnoty i formacji?

– Rodzina Radia Maryja spotyka się na comiesięcznych Mszach Świętych, zawsze towarzyszą temu także spotkania formacyjne. U niektórych zaś jest również pragnienie wspólnych rekolekcji, raz czy dwa razy do roku, szczególnie w okresie Wielkiego Postu czy Adwentu. Tu pragnę wyróżnić aktywność archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, tym bardziej że te rekolekcje odbywają się pod patronatem ks. abp. Andrzeja Dzięgi i są już częścią planu rekolekcyjnego archidiecezji. Ludzie mają potrzebę wspólnej modlitwy i dyskusji w terenie, poza anteną Radia. Podczas rekolekcji mogliśmy cieszyć się braterskością i solidarnością poprzez wspólne przeżywanie czasu formacyjnego.

Dziękuję za rozmowę.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl