[TYLKO U NAS] Sen. J. Rusiecki: NATO to przestrzeń, gdzie dba się o wolność poszczególnych narodów

Przyłączenie Polski do struktur Paktu Północnoatlantyckiego jest czymś bardzo konkretnym dla każdego Polaka. NATO to przestrzeń, gdzie dba się o wolność poszczególnych narodów zaznaczył senator Jarosław Rusiecki w programie „Stan bezpieczeństwa państwa” na antenie TV Trwam.

W tym roku minęło dokładnie 20 lat, kiedy Polska stała się formalnie członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Starania o dołączenie do struktur najpotężniejszego w historii sojuszu obronnego trwały od 1991 roku. Nasz kraj stał się wówczas pierwszym państwem z dawnego bloku wschodniego, obok Czech i Węgier, który wstąpił do NATO.

Rzeczywiście to była kluczowa decyzja, wypracowywana przez lata. Za rządów premiera Jana Olszewskiego zapadły decyzje, że Polska dla swojego bezpieczeństwa winna znaleźć się w Pakcie Północnoatlantyckim. NATO to przestrzeń, gdzie dba się o wolność poszczególnych narodów. Dba się również o to, aby ta wolność była wartością pierwszorzędną – zauważył senator Jarosław Rusiecki.

Stąd przystąpienie Polski do NATO jest czymś bardzo konkretnym dla każdego Polaka, bo to oznacza bezpieczeństwo każdej polskiej rodziny, naszego terytorium, gospodarki, rozwoju i przyszłości. Ta decyzja była kluczowa. W tej chwili najważniejsze jest to, że Polska, uczestnicząc w Pakcie Północnoatlantyckim, sprawdza się kompetencjami i wiedzą polskich żołnierzy, którzy biorą udział w misjach zagranicznych, dokładając swój wysiłek, ten jak oni to mówią „piach w zębach” – podkreślił rozmówca.

Zdaniem gościa TV Trwam, mądrość dziejowa zadecydowała, że następne rządy podjęły rękawice i wiedziały, że perspektywa przyłączenia naszego państwa do NATO jest gwarantem bezpieczeństwa dla Polaków.

Na szczęście nie było odwrotu. Polska w NATO to Polska bezpieczna. Polska, która może się rozwijać, która ma partnera w postaci Stanów Zjednoczonych to jest rzecz niezwykle ważna. Stąd to wszystko jest perspektywą rozwoju i pewności, a nie wchodzenia w możliwość zagrożeń czy ryzyka, jakie mogą działać ze strony sąsiadów ze wschodu. Agresja na Gruzję, zagarnięcie Krymu to są, jak doświadczenie pokazuje, realne zagrożenia. Dlatego też dbałość o bezpieczeństwo to jest uczestniczenie we wspólnych przedsięwzięciach i podejmowaniu wyzwań – dodał szef senackiej Komisji Obrony.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl