[TYLKO U NAS] Ks. bp J. Mazur o trwającym Tygodniu Misyjnym: Jesteśmy posłani w mocy Ducha Świętego, aby iść, głosić i być świadkami Jezusa Chrystusa aż po krańce ziemi na wszystkich peryferiach

Z Chrztu Świętego jesteśmy uczniami-misjonarzami. Uczniami, bo przyjęliśmy wiarę. Misjonarzami, bo winniśmy dzielić się wiarą. My jesteśmy posłani w mocy Ducha Świętego, aby iść, głosić i być świadkami Jezusa Chrystusa aż po krańce ziemi na wszystkich peryferiach. Tydzień Misyjny ma nam przypomnieć, że misje są potrzebne. Powinniśmy patrzeć na misje z wiarą, że są one dziełem Bożym, dziełem Ducha Świętego a nie jedynie naszym ludzkim wysiłkiem – powiedział ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej, przewodniczący komisji ds. misji KEP, przewodniczący Krajowej Rady Misyjnej, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ks. bp Jerzy Mazur przedstawił początki istnienia inicjatywy Niedzieli Misyjnej oraz Tygodnia Misyjnego.

– Papież Pius XI w 1926 roku ustanowił przedostatnią niedzielę października jako Niedzielę Misyjną. Dzisiaj nazywamy tę niedzielę Światowym Dniem Misyjnym. Celem tego dnia i całego Tygodnia Misyjnego jest budzenie większej świadomości wśród katolików o tym, że Kościół jest z natury misyjny, czyli posłany do narodów. Mandat misyjny Jezusa Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie” jest nadal aktualny. Ten dzień jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych. W tym dniu i przez cały tydzień wierni są zachęcani, abyśmy wszyscy poprzez modlitwę w intencji misji i misjonarzy wspierali ich duchowo – wskazał gość Radia Maryja.

Jest to największa akcja solidarności na świecie – podkreślił duchowny.

– Papież każdego roku daje nam orędzie misyjne na Światowy Dzień Misyjny i Tydzień Misyjny. W tym roku hasłem są słowa z Księgi Izajasza: „Oto ja. Poślij mnie”. Pan Bóg patrząc dzisiaj na nas wszystkich, na 5 miliardów ludzi, którzy nie znają Chrystusa, spoglądając na tych, którzy w naszej ojczyźnie przeżywają kryzys wiary, chcą żyć tak, jakby Boga nie było, patrząc na tych, którzy odeszli od Boga i Kościoła, którzy są chwiejni w wierze, Bóg zadaje pytanie nam wszystkim: „Kogo mam posłać?”. Nasza odpowiedź powinna brzmieć: „Oto ja. Poślij mnie, Panie” – powiedział ordynariusz diecezji ełckiej.

Z Chrztu Świętego jesteśmy uczniami-misjonarzami – zaakcentował przewodniczący komisji ds. misji KEP.

– Uczniami, bo przyjęliśmy wiarę. Misjonarzami, bo winniśmy dzielić się wiarą. My jesteśmy posłani w mocy Ducha Świętego, aby iść, głosić i być świadkami Jezusa Chrystusa aż po krańce ziemi na wszystkich peryferiach. Tydzień Misyjny ma nam przypomnieć, że misje są potrzebne. Powinniśmy patrzeć na misje z wiarą, że są one dziełem Bożym, dziełem Ducha Świętego, a nie jedynie naszym ludzkim wysiłkiem. Misje są potrzebne, ponieważ są odpowiedzią Kościoła na wezwanie Chrystusa: „Idźcie i głoście”. Kościół, by być sobą i pozostać wierny swojemu Założycielowi, musi głosić Ewangelię. Po to ustanowił go Chrystus – mówił gość Radia Maryja.

Misje są potrzebne, bo na świecie żyje 5 miliardów ludzi, którzy nie słyszeli o Chrystusie, a spodobało się Bogu, aby przez głoszenie Słowa Bożego zbawić wiernych – oznajmił kapłan.

– My mamy właśnie iść, głosić i świadczyć. Celem Tygodnia Misyjnego, tak jak papież Franciszek mówił w zeszłym roku: „To ma być czas nie tyle działania na rzecz misji, ale obudzenia, ożywienia w wierzących odpowiedzialności misyjnej”. Jest to szczególna okazja do modlitwy za misje i przebudzenia misyjnego w Kościele – podsumował ks. bp Jerzy Mazur.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. bp. Jerzego Mazura można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj