fot. https://pixabay.com/

[TYLKO U NAS] Dr W. Golonka: Raport francuskiej komisji senackiej szacuje, że do 2030 roku między 2,5 tys. a 5 tys. kościołów we Francji może być zagrożonych wyburzeniem

Większość z tych kościołów jest albo nieużytkowana, albo użytkowana sporadycznie. W związku z tym nie ma przy tych kościołach żywej wspólnoty, która by je utrzymywała na co dzień. (…) Raport francuskiej komisji senackiej szacuje, że do 2030 roku między 2,5 tys. a 5 tys. kościołów może być zagrożonych wyburzeniem – mówił dr Wojciech Golonka, członek Instytutu Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

We Francji w ciągu najbliższych lat może zostać przeznaczonych do rozbiórki kilka tysięcy kościołów. Tak wynika z raportu przedstawionego przez tamtejszy senat.

Francja ma najprawdopodobniej po Włoszech najwięcej kościołów, jeśli chodzi o państwa europejskie. Nikt nie wie dokładnie, ile jest kościołów we Francji. Szacuje się, że jest przeszło 100 tys. miejsc kultu religijnego, z czego ponad 40 tys. tych, które są w użyciu, należy do państwa – mówił gość Radia Maryja.

W 1905 roku Republika Francuska przejęła wszystkie dobra i nieruchomości kościelne.

Te kościoły, które należą do państwa, są utrzymywane przez lokalne gminy. Przez problemy finansowe, często ich nie stać na utrzymanie kościołów –  zaznaczył dr Wojciech Golonka.

Kolejnym problemem jest sekularyzacja społeczeństwa.

Większość z tych kościołów jest albo nieużytkowana, albo użytkowna sporadycznie. W związku z tym nie ma przy tych kościołach żywej wspólnoty, która by je utrzymywała na co dzień. (…) Raport francuskiej komisji senackiej szacuje, że do 2030 roku między 2,5 tys. a 5 tys. kościołów we Francji może być zagrożonych wyburzeniem – wskazywał gość „Aktualności dnia”.

Problem nie dotyczy tylko Francji.

W internecie można znaleźć obrazy kościołów w państwach zachodnich, które zostały przemianowane na inne cele niż cele kultu religijnego. Dotyczy to przede wszystkim Holandii, Belgii czy Wielkiej Brytanii – zauważył przedstawiciel Instytutu Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum.

Tymczasem muzułmanie we Francji regularnie budują meczety. Co więcej, wnoszą o tereny gminne, które można by przystosować pod budowę.

Czasami to są prowizoryczne sale. Zdarzają się prośby, żeby niektóre kościoły można było przekształcić na meczety. Z punktu widzenia historycznego, wizerunkowego, tożsamościowego i religijnego, byłaby to ogromna porażka chrześcijan we Francji – mówił dr Wojciech Golonka.

Całą rozmowę z dr. Wojciechem Golonką można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl