Młodzi misyjni pielgrzymi

Jak naśladuję Jezusa? Jak żyję Ewangelią? – to powinny być fundamentalne pytania na tym szlaku duchowej wędrówki zarówno dla tych, którzy przyjeżdżają do Rio, jak i dla tych, którzy przyjmują młodych ludzi z całego świata w Brazylii. Zwraca na to uwagę ks. abp Orani João Tempesta, metropolita Rio de Janeiro.

Brazylia już zaczyna bić rytmem serca młodych z całego świata, którzy chcą dzielić się radością wiary i wsłuchiwać się w słowo, jakie skieruje do nich Franciszek. Wczoraj Ojciec Święty pozdrowił wszystkich, którzy dotarli już na 28. Światowe Dni Młodzieży. „Wielu z was, młodych, dotarło już do Rio, inni przybędą w tych godzinach. Do zobaczenia już za trzy dni!” – napisał na Twitterze Papież.

„Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” – to słowa, które szczególnie będą towarzyszyć młodym od 23 do 28 lipca. Ksiądz arcybiskup Orani João Tempesta w artykule opublikowanym na stronach Episkopatu Brazylii zauważył, że setki tysięcy młodych, którzy wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży, nie przybywają jako turyści, ale jako pielgrzymi poszukujący pełnego miłości spotkania z Chrystusem Zmartwychwstałym. – Pielgrzym niesie w swoim sercu i dzieli się z innymi nadzieją nowych czasów. Owoce i dary, których tak bardzo potrzebuje świat, każdy powinien zanieść do domu. W dzisiejszych czasach przemocy, wojen, korupcji, niegodziwości, podziałów pielgrzym jest znakiem, że nadzieja ma swój fundament w zmartwychwstałym Chrystusie – wskazał.

Światowe Dni Młodzieży będą obfitowały w wiele wydarzeń, inicjatyw kulturalnych, artystycznych, festiwali, ale przede wszystkim będą wydarzeniem duchowym i świadectwem wiary. Zaplanowano poranne katechezy, które wygłosi ponad 250 biskupów i arcybiskupów z całego świata. Młodzi będą mogli zadawać pytania, skorzystać z sakramentu pokuty oraz adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Z Papieżem spotkają się na ceremonii powitania w czwartek, na Drodze Krzyżowej w piątek, a także na sobotnim czuwaniu i niedzielnej Mszy Świętej.

Na kilka dni przed spotkaniem w Rio de Janeiro ks. kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, w rozmowie z Radiem Watykańskim przypomniał, że młodzi poprzez ŚDM odkrywają też Kościół. – Pośród świata tak zagubionego, gdzie tak wiele pewników kruszy się, młodzi ludzie odkrywają Chrystusa, przyjaciela, na którym mogą polegać, któremu mogą zaufać, pewnego przewodnika. Skałę, na której mogą budować swoje życie – wyjaśniał.

Ameryka Łacińska to – jak precyzuje ks. kard. Stanisław Ryłko – kontynent młody, kontynent nadziei, gdzie mieszka prawie połowa katolików świata, a religijność latynoamerykańska to religijność pełna entuzjazmu, pełna radości wiary. Okazję do poznania życia, problemów, ale i radości lokalnych wspólnot mają również uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, którzy przed tym wydarzeniem już od 16 bm. mogli uczestniczyć w Tygodniu Misyjnym w różnych częściach Brazylii. – Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja do poznania życia religijnego tego wielkiego kraju – mówił ks. kard. Ryłko. Zwrócił też uwagę na wyraźnie misyjny charakter spotkania, do którego zaprasza również hasło pielgrzymowania „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”.

Rozpoczynającą się w poniedziałek swoją pierwszą podróż zagraniczną Ojciec Święty Franciszek wzbogacił o kilka spotkań, które nie będą wprost związane ze Światowymi Dniami Młodzieży. Szczególnym pragnieniem Papieża była wizyta w największym sanktuarium maryjnym w Ameryce Łacińskiej, które jednocześnie jest duchową stolicą kraju. 24 lipca Franciszek będzie modlił się przed figurą Patronki Brazylii w Aparecida, zawierzając Maryi młodzież z całego świata. Papież spotka się też z mieszkańcami faweli Varginha w Rio. Odwiedzi również szpital św. Franciszka z Asyżu. – On odwiedza przede wszystkim tych, którzy żyją na peryferiach. Cały program wizyty jest oparty na tym priorytecie: peryferie, najbardziej potrzebujący, osoby, które cierpią, ubodzy – wskazuje w rozmowie z Radiem Watykańskim przyjaciel Ojca Świętego ks. kard. Cláudio Hummes z São Paulo.

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl