Komunikat Zespołu Wspierania Radia Maryja


Pobierz Pobierz

Zespół Wspierania Radia Maryja
w służbie
Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu
wyróżniony Złotą Odznaką Radia Maryja z Diamentem
PL 30-523 Kraków ul. Zamoyskiego 56 tel. / fax. 012/656-56-51
=====================================================================================

KOMUNIKAT

Zespół Wspierania Radia Maryja uczestniczył w spotkaniu z udziałem o. Ryszarda Bożka – prowincjała Redemptorystów oraz o. Tadeusza Rydzyka- dyrektora Radia Maryja. Nawiązuje ono do tradycji zapoczątkowanej przed sześcioma laty.
W przeddzień spotkania Zespołu uczestniczyliśmy bezpośrednio albo dzięki przekazowi Radia Maryja i Telewizji Trwam w uroczystościach pogrzebowych Ojca Profesora Mieczysława Alberta Marii Krąpca, wielkiego człowieka, obrońcy i niezmordowanego świadka Prawdy. Spotkanie Zespołu rozpoczęło się wspólną modlitwą, w której dziękowaliśmy Panu Bogu za obfitość darów, jakimi nas wszystkich obdarzał za pośrednictwem Zmarłego.
Podczas spotkania członkowie Zespołu omawiali działalność ewangelizacyjną naszej rozgłośni i przekazują w niniejszym „Komunikacie” opinie i stanowiska sformułowane w wyniku dyskusji i wymagające upowszechnienia.
1. Zespół Wspierania Radia Maryja dziękuje Rodakom za pomoc okazaną Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Cieszy nas dynamiczny rozwój Uczelni oraz nowe inicjatywy jej władz w tym zakresie. Rozwijające się dobro uaktywniało przeciwników Uczelni. Ze szczególną napastliwością realizowano atak na tę Uczelnię od początku obecnej kadencji parlamentu i rządu. Miał on wstrzymać rozwój Uczelni, ukształtować w społeczeństwie negatywny jej obraz oraz uniemożliwić pozyskanie dofinansowania z funduszy budżetowych i unijnych przeznaczonych na rozwój.
2. Od początku bieżącej kadencji parlamentu i rządu członkowie tych gremiów bezpodstawnie i bezkarnie rozpowszechniają kłamstwa na temat Radia Maryja, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, w szczególności zaś na temat ewangelizacyjnej działalności o. Tadeusza Rydzyka w służbie Bogu, Kościołowi, Polsce i Polakom. W rozpowszechnianiu tych kłamstw czynnie uczestniczyły liberalne i antykościelne media. Starając się uwiarygodnić owe kłamstwa, informowano o powoływaniu różnych komisji, które miały „na pewno potwierdzić stawiane zarzuty”. Z upływem czasu okazuje się jednak, że komisje te – pomimo wielokierunkowych poszukiwań – nie zdołały potwierdzić prawdziwości żadnego z zarzutów. Media zaś – wcześniej z taką intensywnością propagujące kłamstwa – już ich nie prostowały, a nawet nie informowały o wynikach pracy komisji. Przed kilku dniami – przykładowo – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wycofało się z wcześniej propagowanych zarzutów i stwierdziło, iż „nie kwestionuje zasadności uruchomienia studiów podyplomowych” na temat: „Polityka ochrony środowiska – kompensacja przyrodnicza”. Ci wszyscy, którzy z taką zajadłością rozpowszechniali wymyślone zarzuty, o tym postanowieniu Ministerstwa już nie napisali. Kto naprawi krzywdy wyrządzone toruńskiej Uczelni, jej studentom i pracownikom? Kto przywróci do pracy na zajmowanych uprzednio stanowiskach urzędników prawych, których bezceremonialnie odwoływano na podstawie kłamstw i zarzutów rozpowszechnianych w mediach?
3. Przed kilku dniami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o przedłużeniu do 2018 roku koncesji przyznanej Warszawskiej Prowincji Redemptorystów na nadawanie programu Radia Maryja. Dotychczasowa koncesja wygasała w czerwcu br. Wszyscy dobrze pamiętamy czas, kiedy to trzeba było aż uchwały Sejmu RP (26.04.2001 r.) wzywającej ówczesną KRRiT do „niezwłocznego usunięcia nierównej pozycji Radia Maryja w stosunku do pozostałych nadawców ogólnopolskich”. Pamiętamy jednak, iż koncesja przyznana w 2001 r. i obecnie przedłużona nie stanowi jeszcze pełnej realizacji wspomnianej wyżej uchwały Sejmu. Nadal występuje niejednakowe traktowanie Radia Maryja w stosunku do innych ogólnopolskich mediów. Dysponuje ono mocą przekaźników znacząco mniejszą od przyznanej pozostałym nadawcom ogólnopolskim. Wpływa to na zwiększenie zadań nadawcy związanych z bieżącą konserwacją przekaźników oraz utrudnia odbiór programu słuchaczom poruszającym się po kraju. Wyrażając radość z przedłużenia koncesji, musimy pamiętać jednocześnie o zapewnieniu Radiu Maryja i Telewizji Trwam miejsca na platformie cyfrowej. Jest to ważne zadanie na najbliższy okres. W tym zakresie musi być przypominana uchwała Sejmu z 2001 r.
4. Zespół z satysfakcją podkreśla to, iż Radio Maryja swą działalnością ewangelizacyjną bardzo dobrze wpisuje się w program duszpasterski nakreślony przez Episkopat Polski. W bieżącym roku jesteśmy wzywani przez naszych Pasterzy, aby „Być uczniami Chrystusa”. Podczas katechez oraz innych audycji Radia Maryja przypominane są kryteria ułatwiające słuchaczom zdążanie drogą wskazaną przez naszego Mistrza. Są one uzupełniane relacjami świadków, którzy kierując się tymi kryteriami wybierali Boże ścieżki życia. Hasło „Bądźmy uczniami Chrystusa” wpisane jest w program przygotowań do lipcowej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Pani Jasnogórskiej. Wcześniej zaś, bo w czerwcu, przed szczyt sanktuarium na Jasnej Górze przybędą młodzi słuchacze Radia Maryja oraz dzieci z Podwórkowych Kółek Różańcowych, aby włączyć również swoje dziękczynienie Maryi za opiekę nad naszą rozgłośnią.
5. Każdy obiektywny obserwator powinien zauważyć, że posługa Radia Maryja jednoczy ludzi wokół dobra i prawdy, pobudza do wzrastania w wierze i pomaga w poznawaniu nauczania Kościoła oraz wychowuje do aktywnego uczestniczenia w życiu Kościoła i Ojczyzny. Audycje o charakterze społecznym ułatwiają rozpoznawanie aktualnych problemów życia społecznego według kryteriów prawdy i rozumnej troski o dobro wspólne. Zespół podkreśla również istotną rolę Radia Maryja w utrzymywaniu łączności Polonii z Ojczyzną.
6. Zespół kolejny już raz zauważa, iż liberalne media w Polsce w przekazie informacji dyskryminują katolików, którzy swym życiem i działalnością świadczą o oddaniu Bogu, Kościołowi i Polsce. Dobitnym tego dowodem z ostatnich dni, jest brak w mediach stosownych informacji o odejściu do domu Ojca i o dokonaniach naszego wielkiego Rodaka, Ojca Profesora Mieczysława Alberta Marii Krąpca.
7. Zespół zawsze przypomina wszystkim ludziom dobrej woli o konieczności zachowania dystansu i roztropności wobec liberalnych mediów, walczących z Kościołem. Najbardziej skutecznym sposobem docierania do prawdy o Radiu Maryja jest włączenie radioodbiornika i posłuchanie audycji naszej rozgłośni. Idźmy tą drogą, sprawdzajmy u źródła rzetelność przekazów medialnych. Opowiadajmy się odważnie za prawdą, odrzucając kłamstwo i manipulację. Zachęcajmy innych do podjęcia podobnego wysiłku.
8. Nie wystarczy poznawać prawdę. Trzeba też przeciwstawić się naruszaniu przez media podstawowych zasad etyki dziennikarskiej, poniewieraniu wartości religijnych i narodowych, poniżaniu godności człowieka, szerzeniu agresji i wywoływaniu wrogości w społeczeństwie. Stanowczo protestujmy przeciwko temu bezprawiu. Nie popierajmy propagujących kłamstwa o Kościele! Nie tylko oczekujmy, że instytucje i władze państwowe odpowiedzialne za przestrzeganie prawa i zapewnienie bezpieczeństwa publicznego podejmą wreszcie skuteczne kroki przeciwko dyktatowi medialnemu, nietolerancji i negowaniu naszych wartości, ale również sami nie finansujmy działalności kłamców przez kupowanie ich wyrobów!
9. Radio Maryja utrzymywane jest tylko z ofiar jego słuchaczy. Przeto Zespół zwraca się z uprzejmą prośbą o gorliwą modlitwę i o stałą ofiarność, aby to Radio, dane nam jako szczególny dar Maryi na obecny trudny czas ateistycznej agresji, mogło się nadal rozwijać. Wyrażamy gorące podziękowanie wszystkim, którzy swymi ofiarami umożliwiają działalność Radia Maryja.
.

W imieniu Zespołu Wspierania Radia Maryja
Przewodniczący

Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki
Warszawa, dnia 17 maja 2008 r.

Skład Zespołu Wspierania Radia Maryja:
Prof. dr hab. inż. Włodzimierz Bojarski
Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki (przewodniczący)
Prof. dr hab. Andrzej Kaźmierczak
Prof. dr hab. inż. Sylwester Kobielak
Dr hab. Mirosław Kozłowski
Prof. dr hab. Aleksander H. Krzymiński
Prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski
Prof. dr hab. Janina Marciak- Kozłowska
Prof. dr hab. Janina Moniuszko- Jakoniuk
Prof. dr hab. inż. Dominik Sankowski
Prof. dr hab. Kazimierz Tobolski
Prof. dr hab. Gabriel Turowski
Prof. dr hab. Zygmunt Zagórski
Dr inż. Antoni Zięba

drukuj