fot. https://pixabay.com/

Życie – najcenniejszy dar

Życie to najpiękniejszy dar, jaki otrzymaliśmy. W uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie obchodzimy w Kościele Dzień Świętości Życia.

To nie jest przypadek, że 25 marca jest dniem afirmacji życia – zauważył ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek.

– To dziewięć miesięcy przed narodzinami Pan Jezusa i dlatego ten dzień jest dniem świętości życia: początek życia Syna Bożego Jezusa Chrystusa w łonie Najświętszej Maryi Panny – wskazał duchowny.

Dzień Świętości Życia ustanowiono w 1998 r. w odpowiedzi na apel św. Jana Pawła II, zawarty w encyklice „Evangelium Vitae”.

– Jego początki w naszej Ojczyźnie związane są z apelem świętego papieża Jana Pawła II – Papieża rodzin. On również dzisiaj, z Domu Ojca, wzywa nas: „Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony” – mówił ks. bp Jan Zając, biskup-emeryt archidiecezji krakowskiej.

W wielu świątyniach Polsce trwała w sobotę szczególna modlitwa za dzieci poczęte i za obrońców życia. Modlono się także o nawrócenie tych, którzy opowiadają się za tzw. aborcją i eutanazją. Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka apelował o ciągłe rozbudzanie sumień.

– Obrońcy życia w Polsce muszą być stale gotowi, stale nieść Ewangelię życia, cały czas mówić o wartości życia – zwrócił uwagę.

Ważne jest to tym bardziej dziś, gdy dobre prawo, chroniące życie, jest mocno krytykowane przez zwolenników tzw. aborcji, którzy są coraz bardziej radykalni i głośni.

– Będę proponował i starał się przekonać także do tego potencjalnych przyszłych koalicjantów, żeby dać kobiecie możliwość decydowania i dostęp do legalnej aborcji – mówił Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, która jeszcze niedawno uchodziła (lub chciała uchodzić) za partię centroprawicową.

Życie człowieka, zwłaszcza tego najbardziej bezbronnego, ponownie staje kartą przetargową dla polityków. Szef PO chce się wpisać w nastroje wywołane protestami z 2020 r. organizowanymi przez skrajną lewicę. Zapowiedź byłego premiera o wprowadzeniu możliwości zabijania dzieci poczętych na żądanie krytykuje Ewa Kowalewska, dyrektor Human Life International – Polska.

– To jest pomysł, który już mieliśmy w wydaniu bolszewickim. Narzucono nam to z góry, ze Związku sowieckiego i mieliśmy to do 1993 roku – zwróciła uwagę działaczka pro-life.

W PRL-u rocznie zabijano nawet pół miliona dzieci poczętych. Obrońcy życia przypominają, że tym zbrodniczym zapędom każdy dziś może się przeciwstawić. Wystarczy uświadamiać innym, że życie człowieka zaczyna się od momentu poczęcia oraz że każde dziecko ma prawo się narodzić. Można też wspierać finansowo organizacje pomagające samotnym matkom albo rodzinom, którym ma się urodzić chore lub niepełnosprawne dziecko.

– Nie ma systemowego rozwiązania, które pomogłoby ponieść kobiecie te olbrzymie koszty utrzymania ciężko chorego dziecka – zauważył Wojciech Zięba z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Poza pomocą materialną obrońcy życia mówią też o wsparciu modlitewnym. W sobotę w wielu miejscach można było włączyć się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Przez dziewięć miesięcy odmawia się dziesiątkę różańca w intencji dziecka, którego życie jest zagrożone przed narodzeniem. Fundacja Małych Stópek ze Szczecina przygotowała nawet specjalną aplikację, która pomoże w modlitewnym towarzyszeniu poczętemu dziecku.

– Znajdziemy tam tekst rozważań Różańca świętego, danej tajemnicy z danego dnia. Znajdziemy informacje o rozwijającym się życiu – informacje medyczne. Znajdziemy tam także dźwięk bijącego serca – mówił ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji Małych Stópek.

Tegoroczne obchody Dnia Świętości Życia odbywają się w cieniu ataków na największego obrońcę życia ludzkiego naszych czasów – św. Jana Pawła II.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl