Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
W środę rozpoczyna się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów Rok Jubileuszowy 2025, relacja z wizyty prezydium Episkopatu w Watykanie, stan formacji w seminariach duchownych i stan prawny nauczania religii w szkołach.
Hasło Roku Jubileuszowego 2025 „Pielgrzymi nadziei” będzie mottem przewodnim Zebrania Plenarnego KEP.
– Będziemy rozważać w jaki sposób my, biskupi, możemy być pielgrzymami nadziei wraz z ludem Bożym, a także co to oznacza być pielgrzymami nadziei w dzisiejszym świecie – zaznacza ks. bp Marek Marczak, sekretarz generalny KEP.
Księża biskupi wysłuchają relacji z wizyty prezydium Episkopatu w Watykanie, która odbyła się w dniach od 16 do 20 grudnia 2024 roku.
– Biskupi zostali przyjęci na audiencji przez Ojca Świętego Franciszka, a także odwiedzili niektóre dykasterie watykańskie. Była to owocna wizyta, której celem było umacnianie więzi między KEP a Stolicą Apostolską – wskazuje ks. bp Marek Marczak.
Nie zabraknie rozmowy o obecności Konferencji Episkopatu Polski w przestrzeni medialnej. Ważnym tematem jest nauczanie religii w szkołach. Obecnie toczy się walka o dalsze nauczanie przedmiotu w placówkach edukacyjnych, choć Ministerstwo Edukacji Narodowej robi wszystko, by religia znalazła się poza planem zajęć.
– Ks. bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego, przedstawi stan prawny nauczania religii w szkołach publicznych w związku z nowym rozporządzeniem minister edukacji – informuje sekretarz generalny KEP.
Ks. bp Marek Marczak zachęca do szczególnej modlitwy w intencji Ojca Świętego, aby Pan Bóg zachował go dla Kościoła i przez niego prowadził Łódź Piotrową pewną drogą do zbawienia.
TV Trwam News