Żądają zmiany kościołów na meczety

Islamska organizacja Anadolu Genç  (Młodych z Anatolii) będzie urządzać w każdy piątek przed kościołem Hagia Sophia w Istambule modlitwy o przywrócenie tam meczetu.

Radio Watykańskie wyjaśnia, że inicjatywa została zapowiedziana na konferencji prasowej z okazji mijającej za miesiąc 560. rocznicy zdobycia Konstantynopola przez Turków.

Jak dodano, świątynię pod wezwaniem Mądrości Bożej wzniesioną w VI wieku  sułtan Mehmed II Zdobywca zaraz po wejściu do Konstantynopola 29 maja 1453 roku kazał zamienić na meczet. Był to wtorek. Na efekty nie trzeba było długo oczekiwać. Już w piątek muzułmanie tam się modlili, dostawiając do kościoła drewniany minaret, zastąpiony później murowanym.

Przed 80 laty, w 1934 roku, władze świeckiego państwa tureckiego zamieniły obiekt na muzeum. Obecnie różne grupy islamskie domagają się, by znowu stał się on meczetem. Wspomniana organizacja Młodych z Anatolii wysunęła to żądanie już w 2012 roku, a w ostatnich dwóch tygodniach zebrała ponad 10 tys. popierających je podpisów. W parlamencie już w lutym wzięto pod uwagę możliwość rozpatrzenia właściwej petycji obywatelskiej.

Watykańska rozgłośnia zwraca uwagę, że w Turcji siedem dawnych bazylik chrześcijańskich pod wezwaniem Mądrości Bożej było do niedawna muzeami i pięć z nich zamieniono już w ostatnich latach na meczety. Jak dodano, szósta – Haghia Sophia w Trabzonie, czyli dawnym Trapezuncie – też ma wkrótce stać się meczetem.

IK

drukuj