XVIII konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej w Ciechanowcu

W Niedzielę Palmową w Ciechanowcu odbyło się uroczyste zakończenie XVIII Regionalnego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, zorganizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz parafię p.w. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

Patronat nad konkursem objął ks. bp Tadeusz Pikus, biskup drohiczyński, który poświęcił wszystkie plamy, a następnie przewodniczył procesji, poprzedzającej uroczystą Eucharystię koncelebrowaną w kościele p.w. Trójcy Świętej w Ciechanowcu wraz z tamtejszym proboszczem i dziekanem ks. kan. Tadeuszem Kryńskim i sekretarzem ks. Tomaszem Szmurło. W procesji i Eucharystii uczestniczyli wykonawcy palm zgłoszonych do konkursu, jak również przedstawiciele Parlamentu, władz wojewódzkich, powiatowych, miejscowych instytucji, Bractwo Kurkowe, które rozpoczęło uroczystość salwa armatnią, mieszkańcy Ciechanowca i goście.

W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup odniósł się do liturgii Niedzieli Palmowej, w której widać zarówno radość z przyjęcia Chrystusa w Jerozolimie, jak też Wieczernik, rozpoczynający drogę krzyża, gdy „przygotowywał pokarm, bowiem życie przekazał później na krzyżu”. Podkreślił on też potrzebę zastanowienia się nad nieogarnioną wielkością miłości w ofierze Chrystusa. „Składa On ofiarę dziękczynną Ojcu, ale równocześnie ofiarę odkupieńczą za grzechy każdego z nas.” Chrystus zaprasza każdego z nas, kontynuował, mówiąc : „Jeśli chcesz!” Powiedział także, że krzyż jest symbolem miłości, ale jego pełna wymowa polega na odnalezieniu w nim znaku grzechu człowieka, który go przygotował Chrystusowi. „My jesteśmy budowniczymi krzyża Chrystusowego, tam jest moja cząstka. Przekazujemy te grzechy przez sakrament pokuty, gdzie Chrystus odpuszcza, przyjmuje na siebie i gładzi grzechy. Gładzi też grzech pierworodny. Można powiedzieć, że przekazując swój grzech, otrzymujemy dary niezwykłe – dar życia Bożego i miłości Bożej. Można zatem powiedzieć, że krzyż na którym umiera Chrystus jest dziełem Boga i człowieka”, powiedział ks. bp Tadeusz Pikus.

Na zakończenie Mszy św., w której modlono się szczególnie za Pasterza diecezji drohiczyńskiej, którego nominację papieża Franciszka na biskupa drohiczyńskiego ogłoszono tego dnia przed rokiem, w dowód wdzięczności za patronat duchowy nad konkursem, ks. bp Tadeusz Pikus, otrzymał od Dyrekcji Muzeum Rolnictwa pisankę z wizerunkiem św. Judy Tadeusza, wykonaną przez Wojciecha Boguckiego.

Regionalny Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej w Ciechanowcu organizowany od lat zawsze cieszy się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród osób młodych. Swoje prace zgłaszają dzieci i młodzież oraz czasami osoby dorosłe. Celem głównym konkursu jest kultywowanie tradycji oraz to, aby wykonywane dzieła były bardziej wymowne i uroczyste – powiedziała Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

W tym roku do konkursu zgłoszono 458 palm wykonanych przez reprezentantów 45 placówek szkolnych i wychowawczych oraz 9 wykonawców indywidualnych z terenu powiatów: wysokomazowieckiego, ostrowskiego, łomżyńskiego, siemiatyckiego, bielskiego, węgrowskiego i sokólskiego w województwach podlaskim i mazowieckim. Wszystkie palmy oceniała komisja konkursowa, która brała pod uwagę pomysły artystyczne, wygląd palm, kompozycję oraz zgodność wykonania z lokalną tradycją. Decyzją komisji uhonorowano wszystkich uczestników, a przyznano 2 nagrody specjalne, 23 pierwsze, 36 drugich, 123 trzecie, 141 czwartych, 126 wyróżnień i 3 nagrody pocieszenia.

ks. Artur Płachno / RIRM


Galeria:

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl