XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Watykanie – „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”
W Watykanie rozpoczęło się XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Polskę reprezentują: ks. kard. Grzegorz Ryś; ks. kard. Konrad Krajewski; przew. KEP, ks. abp Stanisław Gądecki; wiceprzewodniczący KEP, ks. abp Marek Jędraszewski; koordynator synodu o synodalności w Kościele w Polsce, ks. abp Adrian Galbas SAC.
XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Watykanie zainaugurowała uroczysta Msza święta. Eucharystii przewodniczył Ojciec Święty Franciszek. Razem z nim modlili się również m.in. nowi kardynałowie, którzy w sobotę oficjalnie – z rąk Papieża – odebrali nominacje. Wśród nich był ks. kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
W trakcie homilii Ojciec Święty podkreślił, że Synod jest okazją do tego, by wspólnie podążać za spojrzeniem Chrystusa, które błogosławi i przyjmuje wszystkich utrudzonych i uciśnionych, ale też takim, które zaprasza do tego, by być Kościołem, wspólnotą, która nie podejmuje wyzwań i problemów w duchu podziałów i konfliktów, ale kontempluje Boże działanie i rozeznaje teraźniejszość.
– Podstawowym zadaniem Synodu jest ponowne skierowanie naszego spojrzenia na Boga, aby być Kościołem, który spogląda na ludzkość z miłosierdziem; Kościołem zjednoczonym i braterskim, który słucha i rozmawia; Kościołem, który błogosławi i dodaje otuchy, który pomaga osobom szukającym Pana, który korzystnie porusza obojętnych, który inicjuje drogi, aby wprowadzić osoby w piękno wiary; Kościołem, który ma Boga w swoim centrum, dlatego nie dzieli się wewnętrznie i nigdy nie jest surowy zewnętrznie. Takiego Kościoła, swojej Oblubienicy, pragnie Jezus – powiedział Franciszek.
Jak zaznaczył Papież, takie jest też zadanie Synodu. Nie ma być on spolaryzowanym parlamentem, ale miejscem łaski i komunii.
– Duch Święty często burzy nasze oczekiwania, aby stworzyć coś nowego, co przewyższa nasze przewidywania i cechy ujemne. Otwórzmy się na Niego i przyzywajmy Jego, protagonistę, Ducha Świętego – mówił Papież.
W Synodzie uczestniczyć będą biskupi z całego świata, w tym z Polski. W trakcie trwania wydarzenia – 16 października – odbędą się uroczyste obchody 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Wraz z inauguracją Synodu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, wskazał na potrzebę zrozumienia tego, czym jest synodalność. Zaznaczył, że nauczanie Kościoła jest rzeczywistością, która ciągle musi się rozwijać.
– Moje pragnienie jest takie, abyśmy z jednej strony przy całej różnorodności zachowali jedność Kościoła i żeby na koniec tego Synodu Duch Święty podpowiedział, co to jest synodalność. Na pierwszym etapie Synodu – w parafiach i w diecezjach – rozważane było, do czego synodalność powinna prowadzić. Konkluzja była krótka: z jednej strony synodalność nie powinna prowadzić do zmiany doktryny, nauczania Kościoła, a z drugiej strony powinna dopuścić do głosu Ducha Świętego, aby to, co jest do zmiany, zostało zmienione, a co nie jest do zmiany, nie zostało zmienione – wyjaśnił ks. abp Stanisław Gądecki.
XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów potrwa do 29 października.
TV Trwam News