fot. PAP/EPA

XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Watykanie – „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”

W Watykanie rozpoczęło się XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Polskę reprezentują: ks. kard. Grzegorz Ryś; ks. kard. Konrad Krajewski; przew. KEP, ks. abp Stanisław Gądecki; wiceprzewodniczący KEP, ks. abp Marek Jędraszewski; koordynator synodu o synodalności w Kościele w Polsce, ks. abp Adrian Galbas SAC.

XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Watykanie zainaugurowała uroczysta Msza święta. Eucharystii przewodniczył Ojciec Święty Franciszek. Razem z nim modlili się również m.in. nowi kardynałowie, którzy w sobotę oficjalnie – z rąk Papieża – odebrali nominacje. Wśród nich był ks. kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

W trakcie homilii Ojciec Święty podkreślił, że Synod jest okazją do tego, by wspólnie podążać za spojrzeniem Chrystusa, które błogosławi i przyjmuje wszystkich utrudzonych i uciśnionych, ale też takim, które zaprasza do tego, by być Kościołem, wspólnotą, która nie podejmuje wyzwań i problemów w duchu podziałów i konfliktów, ale kontempluje Boże działanie i rozeznaje teraźniejszość.

Podstawowym zadaniem Synodu jest ponowne skierowanie naszego spojrzenia na Boga, aby być Kościołem, który spogląda na ludzkość z miłosierdziem; Kościołem zjednoczonym i braterskim, który słucha i rozmawia; Kościołem, który błogosławi i dodaje otuchy, który pomaga osobom szukającym Pana, który korzystnie porusza obojętnych, który inicjuje drogi, aby wprowadzić osoby w piękno wiary; Kościołem, który ma Boga w swoim centrum, dlatego nie dzieli się wewnętrznie i nigdy nie jest surowy zewnętrznie. Takiego Kościoła, swojej Oblubienicy, pragnie Jezus – powiedział Franciszek.

Jak zaznaczył Papież, takie jest też zadanie Synodu. Nie ma być on spolaryzowanym parlamentem, ale miejscem łaski i komunii.

Duch Święty często burzy nasze oczekiwania, aby stworzyć coś nowego, co przewyższa nasze przewidywania i cechy ujemne. Otwórzmy się na Niego i przyzywajmy Jego, protagonistę, Ducha Świętego – mówił Papież.

W Synodzie uczestniczyć będą biskupi z całego świata, w tym z Polski. W trakcie trwania wydarzenia – 16 października – odbędą się uroczyste obchody 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Wraz z inauguracją Synodu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, wskazał na potrzebę zrozumienia tego, czym jest synodalność. Zaznaczył, że nauczanie Kościoła jest rzeczywistością, która ciągle musi się rozwijać.

Moje pragnienie jest takie, abyśmy z jednej strony przy całej różnorodności zachowali jedność Kościoła i żeby na koniec tego Synodu Duch Święty podpowiedział, co to jest synodalność. Na pierwszym etapie Synodu – w parafiach i w diecezjach – rozważane było, do czego synodalność powinna prowadzić. Konkluzja była krótka: z jednej strony synodalność nie powinna prowadzić do zmiany doktryny, nauczania Kościoła, a z drugiej strony powinna dopuścić do głosu Ducha Świętego, aby to, co jest do zmiany, zostało zmienione, a co nie jest do zmiany, nie zostało zmienione – wyjaśnił ks. abp Stanisław Gądecki.

XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów potrwa do 29 października.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl