fot. sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie

Narodowa modlitwa za Ojczyznę w Strachocinie. Ks. abp A. Dzięga: Taka będzie Polska, jakim będziesz ty

„Taka będzie Polska, jakim będziesz ty” – zaznaczył w homilii ks. abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył narodowej modlitwie za Ojczyznę, która w sobotę odbyła się w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie – czytamy w artykule red. Marka Zygmunta opublikowanym na łamach „Naszego Dziennika”. 

fot. sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie

W sobotę 30 września w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie odbyła się narodowa modlitwa za Ojczyznę. Rozpoczęła się ona Drogą Krzyżową z relikwiami św. Andrzeja Boboli. Poprowadził ją ks. Dominik Chmielewski, założyciel wspólnoty Wojowników Maryi, którzy licznie przybyli do Strachociny.

fot. sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie

fot. sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie

Eucharystii przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński, ks. abp Andrzej Dzięga. W Homilii ksiądz arcybiskup, odwołując się do dziejów naszej Ojczyzny, wskazywał, że od pierwszego naszego władcy – Mieszka I – w Bogu zostały osadzone kryteria, wartości i zasady funkcjonowania całego państwa. Nawiązując do postaci męczennika i patrona Polski, zwrócił uwagę, że w swej misji ewangelizacyjnej poprzez instytucjonalne dzieła i różne wydarzenia św. Andrzej Bobola, widząc, co się dzieje w Polsce, poszedł ostatecznie do prostego ludu i do prostych domów.

– To nie za wielkie kazanie w Wilnie czy w Pińsku został męczennikiem, ale za to, że poszedł do każdego progu, do prostego ludu, aby go uczyć Bożych spraw i aby mu wytłumaczyć, że to za nich Syn Człowieczy został wydany i że także ich dom, ich rodzinę, ich sprawy chce Bóg przemierzyć, ochronić i napełnić nowym życiem – podkreślał ks. abp Andrzej Dzięga.

fot. sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie

Nawiązując do naszych czasów, przywoływał pytania, które stawia sobie wielu z nas: co będzie w moim życiu, co będzie w Polsce, jaka będzie Polska, czyja będzie Polska?

– Taka będzie Polska, jakim będziesz ty, jaką będziesz ty. Polska będzie należała do ciebie i będzie żyła tak, jak ty będziesz żył. Będzie żyła tym, czym ty będziesz żył. Ale żeby to poczuć, trzeba wsłuchać się na nowo w Słowo Jezusa Chrystusa. Weźcie to sobie do serca, że o polskich sprawach, sprawach każdego narodu, decydują też bezpośrednio na co dzień konkretni ludzie – odpowiadał metropolita szczecińsko-kamieński.

Wskazywał, że są dzieje duchowe, które Bóg sam przygotowuje i po swojemu je przeprowadza.

– Pan Bóg nie traktuje tego jak równanie z niewiadomymi. Pan Bóg objawił nam wszystkie istotne informacje, gdy chodzi o drogi duchowe świata i ludzkości, mówiąc, jak było; tłumacząc, dlaczego coś jest teraz, a także zapowiadając, co będzie u kresu. A u kresu będzie triumf Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i u kresu powróci Mesjasz Zbawiciel. Jedyny, innego nie było, nie ma i nie będzie. Powróci Zbawiciel Mesjasz i wszystkie narody zgromadzi przed sobą, wszystkim powie prawdę. Każdemu z osobna i całym narodom – akcentował ks. abp Andrzej Dzięga.

– Idź i ty w nowy czas. Synu i córko polskiego narodu; synu i córko Ojczyzny, matki Polski, kiedy trudne dzieje nas kształtują, rzeźbią Chrystusa i chcą doskonalić. Idź w nowy czas i niech także przez ciebie dobry Bóg odnawia, uzdrawia i uświęca oblicze tej ziemi. Tak niech się stanie – apelował hierarcha.

Po Eucharystii miała miejsce modlitwa różańcowa. A przy pomniku Niepodległości odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę za poległych rodaków i złożono wieńce.

fot. sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie

 

Marek Zygmunt/Nasz Dziennik

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl