fot. PAP/ Lech Muszyński

Wizyta duszpasterska w czasie pandemii

Tuż po Bożym Narodzeniu rozpoczyna się tradycyjna wizyta duszpasterska nazywana kolędą. Z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 będzie wyglądała inaczej niż zwykle.

To kolejna kolęda odbywająca się w czasach pandemii koronawirusa. Podobnie jak w ubiegłym roku w większości polskich parafii nie będzie tradycyjnej wizyty duszpasterskiej. Księża odwiedzają wiernych na wyraźne zaproszenie. Organizowane są też spotkania kolędowe w kościołach. Wiele diecezji wydało odpowiednie zalecenia księżom, pozostawiając proboszczom decyzję co do formy przeprowadzenia wizyty duszpasterskiej. Tak jest w przypadku archidiecezji krakowskiej – zaznaczył ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

– Decyzję co do formy duszpasterskiej, a więc wizyty w domach czy innej formy, jak to było w zeszłym roku, proboszczowie mają podjąć we współpracy z radą parafialną i współpracą z wiernymi – powiedział ks. Łukasz Michalczewski.

Diecezja elbląska zaleciła księżom, aby odwiedzając wiernych, mieli ze sobą certyfikat covidowy. W archidiecezji wrocławskiej wiele parafii zdecydowało się na spotkania kolędowe w świątyniach – podkreślił rzecznik wrocławskiej kurii, ks. Rafał Kowalski.

– To będzie przede wszystkim zaproszenie wiernych na Msze święte w intencji rodzin mieszkających przy danej ulicy bądź w danej miejscowości. Będziemy się modlić właśnie za te rodziny oraz ich zmarłych – oznajmił ks. Rafał Kowalski.

Podobnie jest na Pomorzu –  zaakcentował proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Gdyni, ks. inf. Edmund Skalski.

– Zapraszamy wiernych na Eucharystię. Przed Mszą świętą razem śpiewamy kolędy, modlimy się, polecamy ich intencje. Potem w tych intencjach sprawowana jest Eucharystia – wskazał ks. inf. Edmund Skalski.

Wierni otrzymują wodę święconą, obrazki z modlitwą, którą odmówią całą rodziną.

– Aby pobłogosławili mieszkania, kiedy do nich przyjdą – dodał ks. Rafał Kowalski.

Tradycja odwiedzin duszpasterzy u wiernych jest bardzo długa. Kolęda to szczególny czas dla wielu polskich rodzin.

– Aby zanieść błogosławieństwo, pomodlić się, by cały czas radować się z narodzin Chrystusa – podsumował ks. Łukasz Michalczewski.

Wielu parafian decyduje się na tradycyjną formę kolędy pomimo pandemii.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl