By Piotr Osada - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10179643

Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej

W niedzielę w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpocznie się Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przez tydzień wierni gromadzić będą się na modlitwie w bazylice i na dróżkach.

Odpust zainauguruje Msza św. o godz. 15:00, której przewodniczyć będzie o. Teofil Czerniak OFM, minister prowincjalny OO. Bernardynów.

Każdy dzień odpustu rozpoczynać się będzie odsłonięciem cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Wierni będą mogli codziennie wziąć udział m.in. w Mszach św., obchodach dróżek maryjnych, Nieszporach, Różańcu oraz Apelu Maryjnym. Skorzystać będzie można także z Sakramentu Pokuty.

Kolejne dni poświęcone są różnej tematyce. W czasie odpustu świętować będziemy między innymi Dzień Misyjny czy Dzień Młodych. Odbędą się także szczególne nabożeństwa, takie jak Procesja Pogrzebu Matki Bożej czy Wieczór Misyjny [czytaj więcej].

Centralne uroczystości przewidziane są na niedzielę 22 sierpnia. Sumie Pontyfikalnej przewodniczyć będzie metropolita lwowski, ks. abp Mieczysław Mokrzycki. Udział w niej weźmie także metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski. Na odpust przybędą także ks. bp Jonas Ivanauskas oraz ks. bp Janusz Mastalski.

Nadzieję na przybycie wielu pielgrzymów wyraził rzecznik prasowy sanktuarium, o. Tarsycjusz Bukowski OFM.

– W tym roku nasz udział w Wielkim Odpuście Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, mamy nadzieję, że będzie dużo większy niż w roku poprzednim. Wcześniejsza sytuacja epidemiczna nie pozwalała tak tłumnie gromadzić się, dzisiaj jest zdecydowanie inaczej, więc ta modlitwa jest potrzebna i światu, i Polsce, i przede wszystkim nam. Potrzebna jest nam wspólna obecność na modlitwie, na tej Świętej Górze, przy Matce Bożej w Jej cudownym obrazie. Tej, która nam pokazuje, gdzie jest nasza droga, gdzie jest nasz cel – mówił o. Tarsycjusz Bukowski OFM.

W czasie odpustu nie zabraknie też wydarzeń artystycznych, takich jak koncert Magdy Anioł z zespołem, czy wystawy fotografii Artura Brockiego pt. „Calvaria Mystica”, prezentującej Dróżki Kalwaryjskie.

Obchody odpustu związane są z Dróżkami Matki Bożej, które Jan Paweł II nazwał „przedziwnymi dróżkami”. To na nich sprawowane jest nabożeństwo zapoczątkowane już w XVII wieku, w którym rozważamy boleści Maryi, Jej pogrzeb i chwałę Wniebowzięcia.

 

TV Trwam News

drukuj