Warszawa: VI Dzień Dziękczynienia

W Warszawie odbyło się VI Święto Dziękczynienia. Ulicami stolicy przeszła procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli, patrona Polski.

W procesji, którą prowadził metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz, szły m.in. poczty sztandarowe, żołnierze, harcerze, górale, górnicy, orkiestra policyjna. Przed Belwederem uczestników procesji powitał prezydent Bronisław Komorowski. Było to nawiązanie do wydarzenia z 1938 r., kiedy to ówczesny prezydent Ignacy Mościcki wyszedł do uczestników pochodu z relikwiami św. Andrzeja Boboli.

Następnie procesja udała się do świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Tam w południe sprawowana była Msza św. z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia. Eucharystii z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Dostrzegamy dziś prądy ateistyczne, które promują kulturę śmierci, widoczną chociażby w aborcji czy eutanazji. Nie są one niczym nowym. Tego też uczy historia Polski” – mówił w homilii prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

W tym kontekście ks. abp przypomniał, że „mocarstwa imperialistyczne Rosja, Prusy i Austria nie zdołały pokonać wiary i Kościoła na tej ziemi. Nie udało się to również w XX wieku Hitlerowi i Stalinowi, którzy chcieli budować świat bez Boga, a w konsekwencji zgotowali Europie i światu „piekło na ziemi”.

– Także dziś, w dobie neopogaństwa i antyklerykalizmu, których przedstawiciele atakują Kościół i pasterzy Kościoła, Polska nie może ulec tym tendencjom i prądom. Aby zachować swą historyczną tożsamość musi przeciwstawić się ideologii materialistycznej! Musi kultywować swoją wierność historii, w którą wpisane jest wielkie dziedzictwo chrześcijaństwa – powiedział ks. abp Gerhard Ludwig Müller.

Ks. abp Gerhard Ludwig Muller akcentował, że „ekonomia jest ważna, ale nie może być fundamentem wszystkiego”.

–  Materializm i egoistyczne samozadowolenie są błędną drogą do Europy i w Europie, drogą wiodącą ku przepaści. Europa może właściwie rozwijać się tylko wtedy, gdy wykorzysta swój duchowy potencjał. W swojej tysiącletniej historii Polska dochowała wierności chrześcijaństwu – dodał ks. abp Gerhard Ludwig Müller.

Prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary apelował także o obronę rodziny, jako związku jednego mężczyzny z jedną kobietą.

– Wyznawcy Chrystusa powinni dziś ukazywać światu wielkość i świętość małżeństwa i rodziny. Zadanie to spoczywa na wszystkich wierzących – mówił ks. abp.

Jednocześnie dodał, że „potrzeba dziś tak wiele starań, by przywrócić należne miejsce rodziny w społeczeństwie. Potrzeba mądrych decyzji ustanawiających prawa, by każda rodzina mogła bezpiecznie się rozwijać”.

Tegoroczne Święto Dziękczynienia jest poświęcone św. Andrzejowi Boboli – w tym roku mija bowiem 75 lat od jego kanonizacji i sprowadzenia relikwii świętego do Polski. Po Mszy sw. relikwie św. Andrzej Boboli przeniesiono do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie pozostaną do wieczora, aby wierni mogli się przy nich modlić i oddać cześć świętemu.

Po południu przed świątynią zorganizowano część koncertową Święta Dziękczynienia z udziałem m.in. Krzysztofa Krawczyka, Czerwonych Gitar, oraz orkiestr: Górniczej Orkiestry Dętej „Wieczorek” i Góralskiej Orkiestry Dętej ze Skamielnej Czarnej. Występy zaplanowano do wieczora.

W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski zorganizowano zbiórkę pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Święto Dziękczynienia, które jest obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza.

Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku ówczesny prymas Polski kard. Józef Glemp.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl