Warszawa przygotowuje się do kanonizacji Jana Pawła II

W Warszawie zaprezentowano niezwykle bogaty program przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II. Będzie można wziąć udział, m.in. w koncertach, czuwaniu modlitewnym, spektaklach teatralnych, czy sympozjum.

Przy tej okazji ks. kard. Kazimierz Nycz apelował jednak, by przygotowując się do kanonizacji nie pozostać na poziomie „wadowickich kremówek”:

– Bardzo bym pragnął, żebyśmy dotykali tych najważniejszych strun, rdzenia pontyfikatu Jana Pawła II we wszystkich jego wymiarach. Jesteśmy wobec tego Papieża zobowiązani ukazać przy okazji kanonizacji jego pontyfikat w tym najgłębszym możliwym wymiarze, w jakim powinien on być przedstawiony. Tylko wtedy Papież będzie naszym wzorem bycia w Kościele, życia Kościoła i naszym wzorem życia w wierze i w zjednoczeniu, wielkim, głębokim zjednoczeniu z Chrystusem, co jest istotą świętości – mówił arcybiskup warszawski.

Jednak duchowe przygotowanie do kanonizacji rozpoczęło się w dniu 9. rocznicy śmierci Jana Pawła II. 2 kwietnia na Pl. Piłsudskiego Warszawiacy mogli się włączyć w szereg inicjatyw, które przybliżają sylwetkę Papieża-Polaka. Tym samym od 2 do 27 kwietnia każdy, kto chce spróbować przeżyć dzień według rytmu Papieża będzie miał do tego świetną okazję. Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało projekt pt.: „26 dni z Janem Pawłem II”. Głównym założeniem tej inicjatywy jest przypomnienie tego, jak żył Papież, jakimi wartościami w życiu się kierował i co robił, na co dzień.

Z kolei od 12 do 27 kwietnia na Pl. Zamkowym zostanie zorganizowana Strefa JP2. W specjalnie przygotowanym namiocie odbędą się m.in. spotkania, koncerty, spektakle teatralne itp. Co więcej będzie można obejrzeć wystawę pt.: „Papież Wolności” oraz różnorodne wywiady z osobami ściśle związanymi z Janem Pawłem II.

W piątek, 25 kwietnia pod przewodnictwem Mateusza Pospieszalskiego odbędzie się koncert plenerowy „Nie lękajcie się iść pod prąd”. Uczestnicy wydarzenia będą mieli niepowtarzalną okazję do zobaczenie niepublikowanych wcześniej materiałów z pielgrzymek Jana Pawła II.

Dzień później odbędzie się wieczorne czuwanie pt.: „Do Źródła”, które będzie połączone z tzw. Eventem Światła. Co więcej będzie można usłyszeć świadectwa osób, które zainspirowały się postawą Jana Pawła II. Punktem kulminacyjnym czuwania będzie ustawienie latarek w napis „JP2”, który następnie zostanie sfotografowany z lotu ptaka.

Uroczystości kanonizacyjne w Niedzielę Miłosierdzia Bożego będzie można śledzić w stolicy na telebimach, ustawionych na Pl. Piłsudskiego i przy Centrum Opatrzności Bożej. Zaplanowano także Msze dziękczynne.

RIRM/Radio Watykańskie

drukuj