fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Warszawa: Diecezjalny Dzień Młodzieży – 4 tys. młodych w Świątyni Opatrzności Bożej

Wy młodzi musicie szukać księży, którzy pomogliby wam realizować wasze ideały i księża muszą was szukać – mówił metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz w sobotę podczas Diecezjalnego Dnia Młodzieży w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

W spotkaniu w ŚOP wzięły udział cztery tysiące młodych ludzi z ponad 300 parafii archidiecezji warszawskiej. Młodzież przywiozła ze sobą wizerunki maryjne czczone w ich parafiach. Spotkanie odbywało się bowiem pod hasłem „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” i było „przedłużeniem świętowania Światowych Dni Młodzieży w Panamie”. Młodym przedstawiono sylwetki ośmiu patronów ŚDM Panama 2019, a wśród nich byli: św. Jan Bosko, bł. Maria Romero Meneses, bł. Oskar Romero, św. Jan Paweł II, św. José Sánchez del Río, św. Juan Diego, św. Róża z Limy i św. Marcin de Porres.

Uczestnicy DDM wzięli udział także we Mszy świętej pod przewodnictwem metropolity warszawskiego ks. kard. Kazimierza Nycza. Wysłuchali też homilii ks. bp. Rafała Markowskiego, który – nawiązując do sceny Zwiastowania Maryi -powiedział: „Każdy z nas przeżywa dziś moment zwiastowania. To Zwiastowanie Maryi pozostaje dla nas pewnego rodzaju wzorcem. A zatem Bóg przychodzi i objawia Jej swoją wolę, a Ona natomiast w poczuciu wolności przyjmuje tę wolę i czyni ją swoją osobistą, którą później wypełnia przez całe swoje życie”.

Ks. bp Rafał Markowski podkreślił jednocześnie, ze podobnie jest w życiu każdego z nas.

„Bóg mówi do nas i objawia nam swoją wolę i okazuje nam swoją miłość, oczekując naszej odpowiedzi na wzór Maryi, czyli <<niech mi się stanie według słowa Twego>>, Tobie zawierzam całe moje życie. I w tym sensie każdy z nas ma swoje małe zwiastowanie, jeśli tak głębiej wnikniemy w nasze życie i zauważymy, że pewne wydarzenia, pewne osoby i to wszystko, co dzieje się w naszym życiu, to jest pewnego rodzaju słowo, które Bóg nieustannie wymawia do każdego z nas” – podkreślił biskup.

Dodał, że temu musi towarzyszyć postawa wiary.

„Ona musi przede wszystkim dojrzeć w poczuciu wolności, czyli nikt nikogo do wiary nakłonić nie może. Człowiek musi dojrzeć do tego sam. I w momencie, kiedy dokona wewnętrznie tego aktu wiary, to ten akt serca musi mieć przełożenie na życie człowieka, wtedy pojawia się słowo i czyn. I dopiero wtedy możemy mówić o życiu wiarą w momencie, kiedy człowiek w swoim wewnętrznym przekonaniu swoją wiarę wyrazi swoimi słowami i swoimi czynami” – zaznaczył ks. bp Rafał Markowski.

Diecezjalny Dzień Młodzieży już po raz trzeci odbywał się w Świątyni Opatrzności Bożej. Spotkanie animowała wspólnota „Mocni w Duchu” oraz młodzi ze wspólnoty „Młodość. Lubię to!”. Młodzi wysłuchali świadectw wiary swoich rówieśników, włączali się w śpiew, modlitwę. Z zainteresowaniem obejrzeli współczesne przedstawienie o św. Stanisławie Kostce. Nie brakowało też chwil refleksji i modlitwy.

Spotkaniu młodych towarzyszyły „Targi Wspólnot Młodzieżowych”. W specjalnym namiocie obok Świątyni swoje propozycje dla młodzieży przedstawiły działające w archidiecezji warszawskiej instytucje i środowiska. Młodzi mogli zapoznać się z ofertą szkół katolickich prowadzonych przez Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej, zaprezentowały się też różne wspólnoty formacyjne: Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, duszpasterstwa akademickie i wiele innych.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl