W poniedziałek Papież wyrusza do Brazylii na Światowe Dni Młodzieży

Papież Franciszek wyrusza w poniedziałek rano w swą pierwszą zagraniczną podróż do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży. Organizatorzy spodziewają się około 1,5 miliona osób na spotkaniach z nowym biskupem Rzymu.

To będzie powrót Papieża Argentyńczyka po marcowym konklawe na rodzinny kontynent i jego pierwsze spotkanie z takimi tłumami wiernych.

Niewiadomą pozostaje, czy Franciszek, który przełamuje wszelkie bariery i chce mieć osobisty kontakt z ludźmi, da się przekonać przez często zaniepokojoną jego spontanicznością ochronę do przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Już wiadomo, że Papież nie chce poruszać się w trakcie wizyty opancerzonym papamobile, tylko otwartym dżipem.

Podczas trwającej do 29 lipca podróży Franciszek pokona trasę długości 19 tys. kilometrów, wygłosi 14 przemówień oraz homilii i odwiedzi 12 miejsc, wśród nich dzielnicę biedoty w Rio de Janeiro i sanktuarium maryjne w Aparecida. Bezpieczeństwa Papieża w brazylijskiej metropolii będzie strzegło ponad 30 tys. żołnierzy i policjantów.

Podróż będzie obserwowana niemal przez cały świat tak, jak niemal każdy krok budzącego entuzjazm nowego Biskupa Rzymu.

Franciszek odleci z Wiecznego Miasta w poniedziałek rano. Na lotnisku w Rio de Janeiro będzie na niego czekać prezydent Brazylii Dilma Rousseff, a oficjalna ceremonia powitania odbędzie się w pałacu Guanabara, siedzibie gubernatora miasta.

Wtorek – zapowiedziano w watykańskim programie – jako dzień prywatnego pobytu. Franciszek będzie mieszkać w diecezjalnym ośrodku Sumare, w tym samym pokoju, w którym zatrzymywał się również Jan Paweł II.

W środę Papież uda się do sanktuarium maryjnego w Aparecida, gdzie odprawi Mszę Świętą. Tego samego dnia, po powrocie do Rio de Janeiro odwiedzi szpital pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu, gdzie leczeni są między innymi młodzi narkomani i alkoholicy.

W czwartek Papież pobłogosławi flagi letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Rio de Janeiro w 2016 roku. Odwiedzi następnie peryferyjną, ubogą dzielnicę Varginha. Po południu tego dnia Franciszek przywita się na plaży Copacabana z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży i wygłosi do nich pierwsze przemówienie.

W piątek będzie spowiadał młodych ludzi oraz spotka się w Pałacu Arcybiskupim z kilkoma młodymi więźniami. Tam również odmówi modlitwę Anioł Pański, po której zje obiad z grupą 12 uczestników zlotu z różnych krajów. Piątek zakończy Droga Krzyżowa pod przewodnictwem Papieża na plaży Copacabana.

W sobotę Franciszek odprawi Mszę z udziałem biskupów, przybyłych na Światowe Dni Młodzieży. Spotka się potem w Teatrze w Rio de Janeiro z przedstawicielami władz i życia politycznego Brazylii. Wieczorem na błoniach Guaratiba, gdzie mogą zmieścić się nawet 2 miliony osób, Franciszek weźmie udział w czuwaniu modlitewnym z młodzieżą i wygłosi do niej przemówienie.

Kulminacyjnym wydarzeniem Światowych Dni Młodzieży będzie niedzielna Msza pod przewodnictwem Papieża. Na jej zakończenie ogłosi on, gdzie odbędzie się następny zlot młodych katolików z całego świata.

Przewodniczący Papieskiej Rady Świeckich kardynał Stanisław Ryłko poinformował niedawno, że następne spotkanie zostanie zorganizowane w 2016 roku w Europie. Strona polska ma nadzieję, że będzie to Kraków.

Franciszek powróci do Rzymu w poniedziałek 29 lipca w południe.

PAP/RIRM

drukuj